Zabawy z masami plastycznymi jako twórczy element rozwoju dziecka

Do napisania tego wpisu zaprosiłam Renatę Maciejewską – Magiczne Inspiracje, która jest specem od naturalnych mas plastycznych. Nie od dziś wiadomo, że sprawne rączki to piękna mowa. Ale jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto zwrócić większa uwagę na tego rodzaju zabawy sensoryczne. Nasze dzisiejsze dzieci są niestymulowane w zakresie zmysłów, w tym zmysłu dotyku. Gorąco zachęcamy zarówno nauczycieli, jak i terapeutów, a przede wszystkim rodziców do tego, by wyłączyć wszelkiego rodzaju media elektroniczne (wcześniej zapisać sobie przepis na masy plastyczne, które poleca Renata 😉 ) i powędrować w świat zmysłów i wyobraźni, To doskonałe ćwiczenie uwagi, koncentracji, rozwijające nie tylko zmysł dotyku, ale też zmysł węchu i percepcję wzrokową.

Autor: Renatę Maciejewską – Magiczne Inspiracje

Chciałabym się podzielić pomysłami na masy plastyczne, które są wykonywane z naturalnych składników spożywczych (wszelkiego rodzaju masy z dodatkiem  płatków owsianych, kukurydzianych, mąka  itp.) 🙂 Podstawową  zaletą jest to, że masy są bezpieczne dla dziecka, ponieważ są użyte w masach tylko i wyłącznie naturalne składniki spożywcze. Podczas takich zabaw możemy bliżej poznać dziecko jego oczekiwania oraz potrzeby rozwojowe.

Zabawa odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka. Jest naturalnym zjawiskiem, który opiera się na  przeróżnych aktywnościach dziecka. Zabawa ma pozytywny wpływ  na kształtowanie się jego osobowości, dzięki  swobodzie zabawy dziecko poznaje siebie i odkrywa swój świat.

Należy również wziąć pod uwagę w procesie zabawy KREATYWNOŚĆ  dziecka, która przejawia się na każdym kroku podejmowanych działań. Wpływa pozytywnie na rozwój  poznawczy, społeczny, emocjonalny, oraz sferę emocjonalno-motywacyjną.

Wyobraźnia, ruch i emocje – trzy najważniejsze pierwiastki zabaw sensorycznych

Chciałabym zwrócić uwagę na trzy podstawowe pierwiastki jakie występują podczas zabaw sensorycznych:

  • Wyobraźnia –  towarzyszy dziecku podczas zabawy, potrafi odkrywać i zadziwiać.
  • Ruch –  podczas zabawy łatwo zauważyć ruch np. ciało, myśl, przedmiot czyli dziecko z przedmiotem, przedmioty znajdujące się w otoczeniu dziecka. Zgodnie z myślą Arystotelesa ,,Dziecko wprawione raz w ruch zabawy nigdy nie przestaje się bawić’’.
  • Emocje – zabawa podejmowana przez dzieci jest prawdziwa, a emocje które towarzyszą pozwalają na odkrywanie swoich przeżyć.

Dzieci bawiąc się i tworząc czerpią z tego dużo radości. Wpływa to pozytywnie na ich rozwój. Bardzo dobrze wpisują się tutaj słowa J. Korczaka  ,,Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat’’.

Korzyści wynikające z  multikolorowej zabawy sensorycznej

  • masy plastyczne przygotowane są  z naturalnych produktów spożywczych np. kasza,  mąka,  makaron, galaretki itp.
  • wspieramy rozwój zmysłów ( węchu, wzroku, dotyku, słuchu, smaku)
  • wyrażanie emocji, ujawniające uczucia,
  • wspomagamy budowanie ich świadomości ciała i przestrzeni, Kształtujemy małą motorykę (pracę dłoni: ugniatanie, lepienie),
  • poprzez wspólne działania pogłębiamy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi, budujemy w ten sposób ich poczucie  bezpieczeństwa.
  • wspieramy rozwój poznawczy – opisujemy elementy świata, pokazujemy proces przemian substancji, obserwacja co się dzieje po dodaniu oleju, mąki lub barwnika spożywczego.

Oto kilka sprawdzonych przepisów na masy plastyczne.  Polecam z całego serca i zachęcam do wypróbowania J:)  Eksperymentujcie  z dziećmi! 🙂

 

Dodaj komentarz