Zabawa logopedyczno-sensoryczna i utrwalanie R

Utrwalanie R

Swego czasu udało mi się zakupić zabawkowe zwierzęta. Okazało się, że całkiem sporo z nich ma w swojej nazwie głoskę R. Może macie takie gdzieś w swoich zasobach?… Wykorzystałam je do zabawy logopedyczno-sensorycznej i utrwalania R.

Na czym polega zabawa? Dziecko manipuluje zabawką w specjalnie przygotowanym pudełku z otworami po bokach (pomysł na pudełko podpowiedziała mi koleżanka – pozdrawiam Cię Ewelinka!) lub po prostu pod przykryciem z chusty, szala, bądź w woreczku z materiału. Pudełko zdecydowanie polecam, bo bardziej pobudza ciekawość dziecka.

Do pudełka wkładamy figurkę tak, aby dziecko jej wcześniej nie widziało. Dziecko wsuwa ręce w otwory po bokach pudełka i próbuje na podstawie wrażeń dotykowych odgadnąć, jaki to przedmiot. Wcześniej oczywiście musi zobaczyć przedmioty, wziąć je do ręki i poznać ich nazwy. Nazywając przedmiot utrwala wymowę głoski.

A tak wygląda moje pudełko:

Jest to pudełko po butach oklejone samoprzylepnym papierem ozdobnym.

Można zgromadzić więcej mini zabawek i wykorzystywać je do zabaw sensorycznych jako takich lub dodatkowo do utrwalania głosek. Można też wykorzystać pudełko do gry w takie memo sensoryczne, o jakim pisałam tutaj.

Miłej zabawy!