Zabawa dmuchana – piłeczka do dołeczka

Często pomoce dydaktyczne są gdzieś na wyciągnięcie ręki i tylko czekają, aby je wykorzystać. Wystarczy tylko uruchomić trochę inwencji twórczej i ekologicznego myślenia 🙂

pileczka_do_doleczka_03

Ćwiczenia oddechowe logopedia

Do czego wykorzystać pudełko po pralinkach? Świetnie nadaje się właśnie jako zabawka do nauki prawidłowego dmuchania. W tym przypadku użyte zostało pudełko wraz z wytłoczką po pralinkach Ferrero. Akurat ten model pudełka świetnie nadaje się do niniejszego ćwiczenia. Potrzebne będą nam jeszcze piłeczki ping-pongowe oraz inne podobne które mogą różnić się odrobinę wielkością i ciężarem. Na początek używajmy tych piłeczek, które są najlżejsze i jednocześnie największe (czyli mają największą powierzchnię). A gdy już dojdziemy do większej wprawy – wprowadzamy trochę cięższe piłeczki.

pileczka_do_doleczka_04

Ćwiczenia oddechowe logopedia

Zadanie polega na tym aby bez pomocy rąk, tylko przy pomocy dmuchania przenosić piłkę z dołka do dołka. Jest to świetny sposób na uruchomienie przepony, która podczas tego ćwiczenia bardzo mocno pracuje. Praktycznie bez prawidłowego używania przepony nie jest możliwe „przedmuchanie” piłki do sąsiedniego dołka. Rekordziści potrafią przenieść piłkę o kilka dołków dalej. Mała podpowiedź: należy wykonywać krótkie i mocne dmuchnięcia. „Zabawa” nadaje się zarówno dla dzieci, ale też dla dorosłych osób pracujących nad mową – przetestowane w praktyce! :).

pileczka_do_doleczka_02

Ćwiczenia oddechowe logopedia

Miłej zabawy 😉

8 myśli na “Zabawa dmuchana – piłeczka do dołeczka”

  1. Witam. Też, mam taką pomoc – myślała, że jestem jedyna, która ją wymyśliła (hahaha). Chciałam podzielić się pomysłem z tą “pralinką”. W dołeczkach mam przyklejone różne kolory lub literki i dziecko musi dmuchać tak aby piłeczka wpadła do odpowiedniego dołka. Możemy dziecku polecić – dmuchnij tak aby piłeczka wpadła do zielonego dołka lub – dmuchnij tak aby piłeczka wpadła do dołka z głoską SZ. Następnie dziecko może wymyśleć wyraz na dana głoskę. Rozwiazań i pomysłów jest wiele. Miłej zabawy.
    Dzięki serdeczne za ciekawe pomysły, które inspirują mnie do pracy

  2. logopediapraktyczna

    Wklejenie na dnie małych obrazków, literek lub po prostu kolorowych kół jest świetnym pomysłem. Można mieć dwie wersje. I tę z obrazkami traktować jako wyższy poziom “wtajemniczenia” 😉 Pozdrawiamy!

Komentarze zostały wyłączone.