Jak wspomóc głos w okresie przeziębienia i zaraz po nim

Dziś chcę się z Wami  podzielić moimi sposobami na suchy kaszel, który pojawia się podczas infekcji oraz po niej. No dobrze, ale jaki związek z głosem ma suchy kaszel? Bardzo duży, bo suchy kaszel  może nasilać się, gdy dużo pracujemy głosem. Na dodatek źle leczona “zwykła” infekcja może doprowadzić do zapalenia krtani.*   Po infekcji śluzówka jest mocno nadwyrężona i trzeba ją po prostu odbudować. Co zatem robić?

Infekcje górnych dróg oddechowych przebiegają różnie. Założę się, że gdybyśmy wymienili grupę najczęstszych objawów,  okazałoby się, że  jednak u każdego infekcja przebiega nieco inaczej. Kiedyś mawiało się, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Obecnie infekcje mają bardziej skomplikowany przebieg niż kiedyś. Bywa tak, że już wychodzimy z przeziębienia, katar prawie minął, wydaje się, że wszystko za nami, a tu znowu pojawia się kłucie w gardle, a suchy, męczący kaszel wcale nie przechodzi. Co robimy? Sięgamy znowu po jeden z tych „cudownych” środków z apteki: na ból gardła, albo na kaszel. Czy też macie wrażenie, że na tym etapie one nie działają?

Przedstawiam sposoby na odbudowanie śluzówki i łagodzenie kaszlu (zwłaszcza suchego, który pojawia się pod koniec infekcji i bardzo utrudnia pracę głosem!). Ja je stosuję i polecam!

#1 Syrop prawoślazowy

Zawiera wyciąg z prawoślazu lekarskiego.  Prawoślaz lekarski jest bogaty w śluz, który powleka śluzówkę. Syrop przy kaszlu suchym łagodzi odruch kaszlowy i zapobiega mu. Dodatkowo rozrzedza wydzielinę. Może być sosowany także przy kaszlu mokrym, wówczas ułatwia jego odkrztuszanie. Na dodatek jest tani. Kosztuje zaledwie kilka złotych. Można go kupić w aptece.

#2 Napar z siemienia lnianego

Napar zawiera kwasy tłuszczowe, które pokrywają gardło i chronią je przed silnymi atakami kaszlu. Jak przygotować?  1 łyżkę siemienia lnianego zalewamy szklanką gorącej wody. Zostawiamy do przestygnięcia (ma być lekko gorące – około 40 stopni) i wtedy dodajemy łyżeczkę miodu. Można też dodać plasterek cytryny lub wcisnąć cytrynę (ilość jaką lubimy w herbacie). Napar wypijamy do końca razem z ziarenkami. A jeśli ktoś tak jak ja nie przełknie ziarenek może odcedzić je przez sitko.

#3 Nawilżanie powietrza

Statystycznie przez pół roku przebywamy w pomieszczeniach ogrzewanych. Do tego doliczmy czas gorącego lata i czas korzystania z klimatyzacji (samochody, domy, biura). Jeśli w takich warunkach pracujemy dużo głosem jesteśmy częściej narażeni na infekcje górnych dróg oddechowych przebiegające z suchym kaszlem. Sposobem na to jest nawilżanie powietrza. Przetestowałam różne sposoby: mokre ręczniki na kaloryferach, małe zbiorniczki z wodą na kaloryferach, nawilżacz powietrza. Ten ostatni sprawdził się najlepiej. Mam model sprzed prawie dziesięciu lat. Wygląda już na swoje lata, ale wciąż działa i ratuje nas w sezonie grzewczym. Zanim zacznie się nawilżać powietrze w mieszkaniu warto najpierw sprawdzić jego wilgotność. Obecnie dostępne modele nawilżaczy często są już wyposażone w czujnik wilgotności. Są też bardziej zaawansowane rozwiązania: nawilżacz z oczyszczaczem powietrza, które również mają wbudowany czujnik wilgotności.

#4 Inhalacja z solą i tymiankiem

Dzięki inhalacjom z soli kuchennej rozrzedza się wydzielinę błon śluzowych w oskrzelach, co ułatwia oczyszczanie ich z bakterii i wirusów.  Substancje zawarte w tymianku rozkurczają oskrzeliki i łagodzą ataki kaszlu. Jak przygotować? Łyżkę soli i łyżkę  tymianku zalewamy 2 litrami wrzątku. Zasłaniamy głowę ręcznikiem i oddychamy przez usta przy suchym kaszlu, przez usta i nos przy katarze i kaszlu. Taki zabieg robimy 1-2 razy dziennie.

#5 Rosół

Dobry rosół ugotowany na dobrych składnikach pomaga w infekcjach górnych dróg oddechowych:

  • Pobudza odporność
  • Pomaga zwalczyć stan zapalny górnych dróg oddechowych gdyż ma działanie bakteriobójcze i przeciwwirusowe (a kaszel po katarze świadczy o tym, że stan zapalny w organizmie jeszcze się toczy)
  • Ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, która zalega w oskrzelach lub płucach
  • Wzmacnia organizm nie tylko podczas infekcji, ale również po niej pomaga w szybszym powrocie do zdrowia

Wszystkie te sposoby stosujemy cierpliwi i skrupulatnie. Po jednym razie nie zadziała. Celem jest pozbycie się nie tylko objawów, ale i przyczyn. Kiedy dusi nas kaszel, praca głosem jest niewskazana. Ograniczamy wówczas mówienie do absolutnego minimum. Kaszel może się też wzmagać w sytuacjach, którym towarzyszy duża ilość emocji, zatem unikamy stresu, dużo odpoczywamy i regenerujemy siły. Oczywiście pijemy dużo płynów (najlepiej wody) i zdrowo się odżywiamy. Nie dajcie się infekcjom!

*Innymi przyczynami zapalenia krtani mogą być: alergia lub przesilenie głosu.