Układanka patyczki – rozwijamy percepcję wzrokową i wyobraźnię przestrzenną

Jestem wielkim zwolennikiem wykorzystywania potencjału tych przedmiotów które mamy albo tworzenia niewielkim kosztem pożytecznych zabawek, którymi dzieci mogą bawić się dłuższą chwilę. Do takich na pewno należy układanka patyczki. Kolorowe drewniane patyczki można kupić w wielu sklepach z materiałami biurowymi lub w sklepach z zabawkami. Wszystko, czego potrzeba do zabawy to pomysł, co z nimi zrobić. Proponuję układać je w różne wzory.

Układanka patyczki – co może rozwijać?

Zabawy kolorowymi patyczkami mogą nauczyć wielu pożytecznych rzeczy.

  1. Identyfikacja kolorów. Zanim dziecko nauczy się nazywania kolorów, czyli będzie je znało, warto go uczyć identyfikowania kolorów, czyli znajdowania takich samych barw. Patyczki można sortować kolorami wkładając ten sam kolor na przykład do tej samej przezroczystej butelki lub kubeczka. To zadanie dla maluchów, które już siedzą lub chodzą, ale nie mają jeszcze trzech lat.
  2. Rozpoznawanie i nazywanie kolorów. Dziecko najpierw uczy się rozpoznawania kolorów według ich nazwy (można tę umiejętność rozwijać także u dzieci, które jeszcze nie mówią), a nazywanie przychodzi trochę później.
  3. Odtwarzanie rytmów. Dziecko kontynuuje układanie według pokazanego rytmu.
  4. Układanie prostych lub bardziej skomplikowanych wzorów.

Poza tym układanie rozwija motorykę precyzyjną. Nie jest łatwo trafić patyczkiem w odpowiednie miejsce 🙂

Skąd wziąć wzory?

Możesz wymyślić swoje, a możesz skorzystać ze wzorów, które przygotowałam. Być może zainspirowani tymi wzorami wymyślicie własne?

układanka patyczki
Patyczki – układamy rytmy
Układanka patyczki - układamy wzory
Patyczki – układamy wzory

Zabawa patyczkami – dla kogo?

Kolorowymi patyczkami można się bawić z dzieckiem w wieku kilku miesięcy. Z pewnością nie ułoży ono wzorów, bo to dla niego zbyt trudne. Może natomiast pod ścisłą opieką dorosłego manipulować patyczkami, wrzucać je do pudełka lub butelki, sortować kolorami i już oswajać się z nazwami kolorów. Zabawę w układanie można rozpocząć z dzieckiem między 2 a 3 rokiem życia.

Dodaj komentarz