Suwak logopedyczny – do utrwalania głoski Ż w sylabach

Suwak logopedyczny zna chyba każdy logopeda. Dziś propozycja, jak zrobić suwak logopedyczny do utrwalania prawidłowej wymowy głoski “Ż”.

Pobieramy szablon żabki oraz paski z sylabami. Drukujemy. Wycinamy w miejscach linii przerywanych. I gotowe! Ważna uwaga: W miejscu, gdzie żabka ma buzię wykonujemy tylko nacięcia tak, aby łatwo było wsunąć suwak z sylabami. Najlepiej wydrukować wszystko na dość grubym papierze. Absolutne minimum to kartka z bloku technicznego.

Można też wykorzystać sylaby do tworzenia nowych słów razem z dzieckiem. Takie ćwiczenie nie tylko uczy prawidłowej wymowy, ale też wzbogaca słownictwo dziecka. Miłej zabawy!

pomoce logopedyczne do druku - suwak logopedyczny

pomoce logopedyczne do druku - suwak logopedyczny

9 myśli na “Suwak logopedyczny – do utrwalania głoski Ż w sylabach”

 1. Gość: Agnieszka Chojnacka, eaf170.internetdsl.tpnet.pl

  Nie wiem skąd czerpiecie inspiracje, ale jesteście prawdziwą kopalnią pomysłów 🙂 Kolorowe, wesołe, ciekawe, interesujące, wszechstronne ! Żaba jest genialna:)

 2. Z pomysłami jest różnie. Czasem coś podpatrzymy i zmodyfikujemy dostosowując do własnych potrzeb. Często od pierwotnego pomysłu odchodzimy bardzo daleko i powstaje coś zupełnie innego niż to, co było założone na początku pracy nad pomysłem. Czasem coś “olśni” podczas zajęć albo zwykłej zabawy z naszymi własnymi dziećmi, a czasem jest kompletna “posucha” jeśli chodzi o pomysły i wówczas milkniemy na jakiś czas. Ale na szczęście ciągle jest ta wewnętrzna potrzeba podzielenia się. Coś “drąży” człowieka od środka i musi to gdzieś wyrzucić. 😀 Niech żyją blogi! 🙂

 3. logopediapraktyczna

  Aneto, chodzi o to, aby coś z tymi sylabami zrobić, aby nie były tylko suchym tekstem, który kładziemy przed dzieckiem, albo każemy powtarzać. Stąd pomysł na umieszczenie przesuwanego paska w obrazku – w tym przypadku “buzi” żabki. Taki suwak dziecko może przesuwać powtarzając sylaby. W ten sposób dzieci bardziej aktywnie uczestniczą w ćwiczeniu (przesuwają i powtarzają zamiast tylko powtarzać). Dzieci, które potrafią już czytać – mogą odczytywać sylaby.

  Na samej górze każdego paska jest głoska “ż”, której wymówienie pozwala jeszcze raz utrwalić głoskę “ż” w izolacji. Powtarzanie sylab rozpoczynamy właśnie od głoski “ż”. Pasek przesuwamy w górę tak, aby ukazywały się kolejne sylaby. Faktycznie w powyższym wpisie nie jest to wprost powiedziane i pewnie o tę wątpliwość Ci chodzi? Można też ponumerować sobie paski na odwrocie, aby w “szaleństwie ćwiczeń” nie szukać właściwych na dany moment. Numeracja może przebiegać w takiej kolejności, w jakiej wydrukowane są paski (pierwsza strona od lewej to numery 1-5, druga strona od lewej 6-8). Wówczas będzie to “zgodne ze sztuką” 😉

  Można też zatrzymać się przy każdej sylabie na dłużej i polecić dzieciom, aby wypowiedziały (lub zapisały – jeśli potrafią) słowa, w których dana sylaba występuje. To takie dodatkowe ćwiczenie słowotwórcze i jednocześnie przejście od utrwalania w sylabach do utrwalania w wyrazach.

  Jeśli możemy coś jeszcze wyjaśnić – chętnie to zrobimy 🙂 Pozdrawiamy!

 4. Dziękuję za odpowiedź, ale u mnie na paskach nie wyświetla się głoska ż – powinnam ją samodzielnie wpisać??

 5. logopediapraktyczna

  Hmm… Trochę to dziwne, że nie wyświetla się wszystko. Czasem dokumenty pdf “robią” różne niemiłe niespodzianki. Może rzeczywiście w tej sytuacji dopisać… Chociaż nie będzie wielkim błędem jeśli tego “ż” nie będzie na początku. A jak wyświetlają się sylaby, czy są kompletne?

 6. logopediapraktyczna

  W takim razie pozostaje tylko dopisać… Acrobat Reader robi czasem dziwne rzeczy z dokumentami. Może zależy to od wersji programu… Trudno powiedzieć. Można spróbować zrobić swoje paski w dowolnym programie do pisania (poza notatnikiem oczywiście). Nasze pliki źródłowe są w mniej popularnym formacie, dlatego udostępniamy .pdf.
  W każdym razie powodzenia i dzięki za te informacje!

 7. logopediapraktyczna

  Informacja dla wszystkich, którzy mieli problem z polskimi znakami w szablonie żabki: szablon ten został poprawiony. Prawdopodobnie teraz polskie znaki będą się wyświetlały. Możecie go pobrać z powyższej strony klikając odpowiedni link. Gdyby jednak polskie znaki nadal nie wyświetlały się prawidłowo – zostawcie informację w komentarzu pod wpisem. Wówczas dalej będziemy szukać rozwiązań.

Dodaj komentarz