Suwak logopedyczny do utrwalania głoski R

suwak logopedyczny do R

Swego czasu dużym powodzeniem cieszył się suwak logopedyczny Żabka. Tym razem wracam do korzeni i umiłowania prostoty. Czasem mam przesyt „strzelających fajerwerkami” pomocy logopedycznych. Mnogość kolorów, form i kształtów przyprawiają o zawrót głowy!

Tymczasem u dzieci, mających szeroko rozumiane trudności językowe, niejednokrotnie występuje problem z percepcją wzrokową. Wówczas potrzeba pomocy prostych, nierozpraszających uwagi zbędnymi szczegółami. Oto taki właśnie suwak logopedyczny do utrwalania głoski R w najbardziej popularnych zbitkach spółgłoskowych wraz z samogłoskami.

Suwak logopedyczny do utrwalania głoski R

Wydrukuj wersję kolorową lub czarno-białą. Laminowanie jest tu wskazane dla większej trwałości. Korzystaj! Dzięki tym suwakom stworzysz najbardziej popularne połączenia z samogłoskami zbitek spółgłoskowych z głoską [R]. W czasie ćwiczeń możesz wykorzystać dwa paski z samogłoskami lub tylko jeden, wsuwając go po prawej lub lewej stronie. Najprostszy sposób wykorzystania: uczący się czyta lub powtarza logatomy.

suwak logopedyczny do R

suwak logopedyczny do R

suwak logopedyczny do R

suwak logopedyczny do R

Gra słowotwórcza z suwakami

Takie suwaki można wykorzystać do gry słowotwórczej: uczestnicy wyszukują w swojej pamięci i zapisują jak największą ilość słów z danym połączeniem. Przykład: ustawiamy suwak na połączenie „u-br-a”. Każdy z uczestników musi je na głos wypowiedzieć, a następnie notuje na kartce jak najwięcej słów z zawierających to połączenie: ubranie, ubrany, ubrać. Po upływie określonego czasu na przygotowanie, każdy odczytuje swoje słowa. Gracze otrzymują punkty za „wymyślenie” słów (np. jedno słowo – jeden punkt). Można też ustanowić dodatkowy punkt za poprawne wypowiedzenie wszystkich słów, biorąc pod uwagę zróżnicowane możliwości uczestników. Można urządzić rywalizację o punkty jeśli uczestnicy są na podobnym poziomie zaawansowania w nauce lub kryterium ścigania się ze sobą samym. Wówczas powtarzamy grę kilka razy w różnych dniach i sprawdzamy, czy zmieniła się liczba uzyskanych przez gracza punktów.

Jeśli macie jakieś pomysły na inne zabawy z suwakami, podzielcie się proszę pod tym wpisem.