Relaks jest bardzo ważnym elementem nauki. Warto włączyć ćwiczenia relaksacyjne w codzienne zabawy z dziećmi. Wykorzystanie zabaw relaksacyjnych podczas ćwiczeń oddechowych nie tylko je uatrakcyjni, ale sprawi też, że staną się bardziej efektywne. Wszak zrelaksowane ciało lepiej oddycha. 🙂
Do zabawy potrzebne będą: trochę czasu, spokojne miejsce gdzie łatwo się odprężyć (np. kawałek podłogi i kocyk, na którym można usiąść lub się położyć), pogoda ducha i uśmiech dla stworzenia dobrej atmosfery, zabawka, którą można przygotować według pomysłu opisanego poniżej.
Pierwsza część zabawy
Dziecko kładzie się na brzuchu, a my zaczynamy opowiadanie:
Leżysz na ciepłej piaszczystej plaży. Słońce ogrzewa twoje ciało, promyki słońca ogrzewają twoje plecy i kark (dotykamy dłońmi kark i plecy dziecka i delikatnie głaszczemy). W oddali słychać szum fal (nachylamy się nad głową dziecka i naśladujemy szum fal wypowiadając z różną siłą i naciskiem głoskę „sz”). Czujesz na skórze powiew letniego ciepłego letniego wiatru (długo wypowiadamy głoskę „fff” dmuchając w kark dziecka). Słychać jak z oddali do brzegu zbliża się motorówka (wypowiadamy długo „żżżż…” przeciągając palcem wskazującym i środkowym wzdłuż kręgosłupa dziecka). Ale pogoda się psuje i na niebie pojawiają się ciemne ciężkie chmury (przeciągamy kilka razy otwartą dłonią po plecach dziecka). Zrywa się silny wiatr (dmuchamy mocno we włosy dziecka) i zaczyna padać deszcz. Najpierw słabo (delikatnie stukamy czubkami palców o plecy dziecka), potem coraz mocniej (stukamy trochę mocniej czubkami palców w plecy dziecka). Pojawiają się nawet grzmoty i błyskawice (bokiem dłoni lekko uderzamy z plecy dziecka naśladując rytm grzmotów). Po każdej burzy wychodzi słońce (płaską dłonią wykonujemy małe okrężne ruchy na plecach dziecka) i grzeje coraz mocniej (ruchy okrężne stają się coraz szersze). Promienie znów ogrzewają twoje ciało (palcem wskazującym rysujemy promienie słońca na plecach dziecka). Wieje spokojny i ciepły letni wietrzyk (wypowiadamy długo „fff…” dmuchając w kark dziecka). Na koniec dodajemy: pozostań chwilę na tej pięknej plaży (dajemy dziecku chwilę na wyciszenie), a teraz powróć do tego pokoju (dziecko przeciąga się i odwraca na plecy, a potem powoli siada).
Zabawka do dmuchania
Aby zastosować drugą część ćwiczenia potrzebna nam będzie zabawka z elementami pogody: parasol, deszcz, chmurki, słońce.
Szablon do wykonania zabawki można ściągnąć stąd:
Najprościej będzie jeśli zawiesimy elementy na przykład na drewnianym kółeczku np. od karnisza.
Zabawa oddechowa „Słońce czy deszcz”
Zabawę przeprowadzamy po powyższym ćwiczeniu relaksacyjnym. Objaśniamy dziecku reguły zabawy: dziecko siedzi lub stoi tak, aby na wysokości twarzy była zawieszona zabawka do dmuchania. My siadamy lub stajemy za nim. Zadaniem dziecka jest dmuchanie na wskazany element. O tym, na który element należy dmuchać „mówimy” rysując dziecku na plecach.
Słońce – płaską dłonią wykonujemy ruchy okrężne na plecach.
Deszcz – bębnimy opuszkami palców w plecy dziecka.
Parasol – kładziemy dłonie na głowie dziecka tak, jak byśmy chcieli przykryć głowę.
Takie ćwiczenie wydłuża fazę wydechową, uczy kierowania powietrza w określony punkt, uwrażliwia zmysł dotyku dziecka no i oczywiście odpręża. Ważna uwaga: jeśli elementy dmuchanej zabawki połączycie zwykłą nitką będą się dość mocno kręcić. Na zabawkę należy dmuchać LEKKO. Uprzedźmy o tym dziecko zanim rozpoczniemy ćwiczenie. Przypomnijmy mu też o prawidłowej postawie ciała i układzie warg podczas dmuchania.
Przyjemnego relaksu! 🙂