Rozszyfruj słowa z głoskami szumiącymi i nie tylko

Rozszyfruj słowa

Jeśli dysponujesz materiałem językowym, który trzeba w jakiś atrakcyjny sposób “zaserwować” i powtarzać, a brakuje Ci pomysłu jak to zrobić, zaproponuj dzieciom zabawę w rozszyfrowywanie słów. One uwielbiają aurę tajemniczości i niespodzianki. W proponowanych zabawach słowa nie są podane “na tacy”, tylko sprytnie ukryte. Trzeba je rozszyfrować. Nie jest to trudne jeśli zna się sposób.

Zabawa z użyciem lusterek

Oto pierwszy sposób na rozszyfrowanie słówek. Pomysł został zaczerpnięty z książeczki “Logopedyczny zbiór wyrazów” Janiny Wójtowiczowej.

Przygotuj:

  • karty ze słowami
  • małe kosmetyczne lusterko z wąskimi krawędziami,
  • kilka innych akcesoriów, spośród których dziecko wybierze właściwy przedmiot, pomocny w “łamaniu szyfru” (może to być mała lupa, kalejdoskop, latarka, flamaster lub inne przedmioty).

Jak przebiega zabawa? Zadaniem dziecka jest odszyfrowanie “ukrytych” słów za pomocą jednego z dostępnych przedmiotów: lusterka, lupy, latarki, kalejdoskopu. Nie wskazuj, którego przedmiotu dziecko ma użyć. To stanowi dodatkową zagadkę. Odszyfrowane słowa odczytuje  się pamiętając o poprawnej wymowie.

By odczytać słowa, wystarczy przyłożyć lusterko w odpowiednim miejscu. Można też stanąć z kartką przed dużym lustrem i odwrócić ją napisami w stronę lustra. Ten sam efekt osiągnie się patrząc na kartkę pod światło od strony niezadrukowanej. Zabawa sprawi frajdę dzieciom, które już całkiem dobrze czytają.

zaszyfrowane_slowa_pomoce_logopedyczne_01

Jak zrobić własne karty z ukrytymi słowami?

Użyj wybranego programu do edycji tekstów, który posiada opcję wstawiania pola tekstowego. W moim filmiku znajdziesz podpowiedź, jak odwrócić tekst w Wordzie. Przygotowując własne karty możesz dodać napisy odbite pionowo lub poziomo. Oczywiście nie muszą to być tylko słowa. Możesz używać zwrotów lub zdań.

Jak zrobić odbite napisy

Zabawa z użyciem flamastrów

Ten pomysł został zaczerpnięty z programu“Zręczne pomysły” na jednym z dziecięcych kanałów TV.

Przygotuj:

  • pasek o szerokości 1-1,5 cm i długości kartki formatu A4,
  • dwa takie same flamastry o okrągłym przekroju,
  • trzeci flamaster do pisania,
  • taśma samoprzylepna.

Jeden flamaster przeznaczony jest dla “kodującego” słowo, a drugi dla dziecka, aby mogło rozszyfrować słowo.

Układamy pod kątem pasek papieru na flamastrze. Koniec paska przyklejamy do flamastra za pomocą taśmy samoprzylepnej. Następnie nawijamy go w taki sposób, aby jego prawa i lewa krawędź łączyły się w kolejnych nawojach. Gdy cały pasek mamy już nawinięty, zapisujemy na nim innym flamastrem słowo do rozszyfrowania. Następnie zdejmujemy pasek z “tajną wiadomością” i przekazujemy go dziecku. Dziecko nawija go na swój flamaster i odczytuje słowo.

Aby ta “sztuczka” się udała, obydwa flamastry (nasz oraz dziecka) muszą być dokładnie o tej samej grubości. Ta zabawa również przeznaczona jest dla dzieci umiejących czytać.

Dobrej zabawy!

zaszyfrowane_slowa_pomoce_logopedyczne_02

Literatura: “Logopedyczny zbiór wyrazów” Janina Wójtowiczowa, WSiP, Warszawa 1991