“Pucio uczy się mówić” – wspomagamy rozwój mowy maluchów

Godne uwagi? Podaj dalej: Email this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Print this page
Print

Kiedy dziecko uczy się mówić, przechodzi przez różne etapy. Po okresie melodii, który przypada na pierwszy rok życia, dziecko wchodzi w okres wyrazu. Wówczas zaczyna pojedynczymi słowami nazywać otaczający go świat. Na tym etapie naturalną rzeczą jest pojawienie się w mowie dziecka wyrazów, które naśladują dźwięki. Są one prostsze do wymówienia i na swój sposób uniwersalne, gdyż w języku dziecięcym mogą równie dobrze oznaczać przedmiot, jaki i istotę, czynność lub dźwięk wydawany przez istotę / przedmiot.

 

„Pucio uczy się mówić” to książka, która doskonale wpisuje się w ten okres rozwoju. Przeznaczona jest dla rodziców maluchów, które dopiero uczą się mówić lub dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. Jej treść oparta została właśnie na wyrazach dźwiękonaśladowczych i w naturalny sposób wprowadza dziecko w ten etap nauki mowy.

Jeśli nie czytaliście wywiadu z autorką na łamach LP, oto małe przypomnienie. Głównym bohaterem książeczki jest Pucio, mały sympatyczny chłopiec, który ma swoje małe-duże przygody zarówno w domu, jak i poza nim. Te przygody opisane są bardzo prosto oraz przy pomocy słów dźwiękonaśladowczych. Ich ilość w książeczce jest naprawdę spora i – co ważne – są powiązane z sytuacjami przedstawionymi na ilustracjach.

Na uwagę zasługuje spokojna kolorystyka ilustracji i nieprzeładowanie ich zbędnymi detalami. Ilustracje przypominają nam książeczki dziecięce z dawnych lat. Ucieszy to wszystkich, którzy tęsknią za takimi klimatami. Tego rodzaju ilustracje sprzyjają koncentracji uwagi i wyciszeniu, co jest bardzo ważne dziś, kiedy mamy nadmiar różnorodnych krzykliwych bodźców, zwłaszcza bodźców wzrokowych (niestety – również w dziecięcej literaturze).

Z książeczki można korzystać na wiele sposobów. Dokładne i jasne instrukcje znajdziecie we wstępie do książki. Wydawca przewidział również to, że mały Czytelnik będzie chciał samodzielnie obcować z książką. Małe dzieci, jak wiemy, nie obchodzą się z lekturą zbyt delikatnie. Bez obaw! Książeczka jest wydana na grubych kartonowych kartkach, więc przetrwa niejedno czytanie. 🙂

“Pucio uczy się mówić” – książka ukazała się w 2016 r nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia w ramach z serii „Uczę się mówić, wymawiać, opowiadać”. Książeczkę można nabyć również w sklepie www.logopediapraktyczna.com.pl

Pucio uczy się mówić

Pucio uczy się mówić

Pucio uczy się mówić

W serii ukazały się następujące książki: