Przysmak lodowy dla pięknej wymowy :)

Co prawda sezon upałów w tym roku mamy już za sobą, ale które z dzieci nie lubi lodów! Dzieciaki uwielbiają je do tego stopnia, że mogłyby jeść lody o każdej porze roku, niezależnie od własnego stanu zdrowia 😉 Dziś prezentujemy szablon z gatunku “uniwersalnych” – lody na patyku. Do środka możecie powkładać “nadzienie”, czyli karteczki z obrazkami, napisami, zadaniami do wykonania. Bawiąc się w sprzedawanie i kupowanie lodów dzieci powtarzają zawarte na karteczce-nadzieniu wyrazy, związki wyrazowe i zdania. Świetna zabawa na długie godziny, a “nadzienie” można dowolnie zmieniać wedle własnych potrzeb.

Wydrukujcie szablon lodów oraz kieszonek do nich (strona 1 i 2). Najlepiej zrobić to na papierze w różnych kolorach i nieco sztywniejszym niż zwykła kartka. Lody wycinamy, składamy na połowę. Wycinamy również kieszonki i zaginamy miejsca klejenia. Kieszonki przyklejamy wewnątrz lodów. Na odwrocie lodów doklejamy drewniany patyczek (w tym przypadku szpatułka logopedyczna / lekarska) – najlepiej za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Do kieszonek chowamy zadania do wykonania (teksty do powtórzenia). Do zabawy warto przygotować “zabawkowe” pieniądze. Dzięki temu nasza zabawa będzie bardziej realistyczna, a dzieci bardzo lubią wchodzić w różne role.

Kiedy dziecko “kupi” lody, zachęcamy je, aby zobaczyło, jakie mają nadzienie i powtórzyło zapisane w nim słowa / związki wyrazowe / zdania / przeczytało krótki tekst / wykonało inne zadanie lub ćwiczenie służące utrwalaniu wymowy. Jeśli poprawnie wykona zadanie, może pokolorować określoną przez logopedę / rodzica ilość lodów (strona 3 powyższego szablonu). Np. jeśli poprawnie wypowie słowo – koloruje jednego loda, jeśli poprawnie wypowie słowo i związek wyrazowy – koloruje dwa lody, jeśli do tego poprawnie wypowie zdanie z ćwiczonym słowem – trzy lody itd.

Zachęcamy do stworzenia własnej wersji tej zabawy! 🙂