Piłka nożna – zabawa oddechowa

Pamiętacie zabawę oddechową z wykorzystaniem pudełka po pralinkach? Dalej wzbudza entuzjazm u dzieci, ale po latach wykorzystania tejże wersji chciałoby się jakiejś odmiany. Na tej fali powstało boisko piłkarskie do gry w “dmuchaną” piłkę nożną 🙂 Do jego przygotowania potrzebujemy kilka materiałów z recyclingu i narzędzi, nieco wolnego czasu i cierpliwości przy wycinaniu. Ale efekt jest tego wart.

Newsletter

Na czym polega zabawa?

Jak to zwykle w zabawie oddechowej – na dmuchaniu. Różnica między „piłką nożną” a „piłeczką do dołeczka” jest taka, że na boisku łatwiej przedmuchiwać piłkę z dołka do dołka. Będzie więc dobra dla początkujących. Zabawa jest przeznaczona dla dwóch graczy. W drodze losowania lub umowy ustalają oni kolor swoich „zawodników – dołków” (ty: czerwony lub żółty). Losują  też, kto rozpoczyna grę.

Dmuchają w piłkę, starając się podać do „swojego” gracza – dołka.  Przejęcie piłki następuje wtedy, gdy nie trafią do swojego gracza, tylko do gracza drużyny przeciwnej. Gol pada, gdy piłka zostanie umieszczona w dołku, który znajduje się w polu bramkowym. Dla ułatwienia dla strzelającego, przeciwnik nie broni swojej bramki. Nadmiar emocji przy obronie też nie służy efektywności w tej zabawie.

Formację graczy też możecie rozmieścić według własnego pomysłu, może być zupełnie inna niż w moim przykładzie. Fachowców w dziedzinie piłki nożnej z góry przepraszam za wszelkie nieścisłości. 😉

Piłka nożna – zabawa oddechowa

Co będzie potrzebne do przygotowania pola gry?

 • pudełko (denko i wieczko)
 • taśma dwustronnie klejąca
 • klej biurowy
 • klej na gorąco
 • arkusze papieru kolorowego (zielony, biały, dwa kolory do zaznaczenia „piłkarzy-dołków”)
 • wytłoczki (lub jak kto woli: wytłaczanki) od jajek
 • duże nakrętki od butelek jako dołki bramkarzy
 • nożyczki (najlepiej z wąskim czubkiem)
 • nożyk do tapet (znacznie ułatwia wycinanie kół w grubej tekturze)
 • opcjonalnie: farba do pomalowania dołków jeśli zrobisz je z wytłoczek
 • Piłeczka ping pongowa (albo najlepiej kilka, na wypadek gdyby się gubiły w czasie gry)

Wybór pudełka

Moje pudełko ma rozmiar 22,5 cm na 37,5 cm na 4,5 cm. Dołki są rozmieszczone dosyć gęsto (minimalna odległość między nimi to 1,5 cm). Mniejsze pudełko raczej się nie sprawdzi. Skąd pudełko? Moje jest po akcesoriach modelarskich, ale rozumiem, że nie każdy ma w rodzinie modelarza 😉 Trzeba zatem pokombinować, może po czekoladkach, po butach? Coś, co nie będzie zbyt grube, bo trzeba jakoś wyciąć koła. Ostatecznie można zrobić samodzielnie pudełko ze sztywnego kartonu.

Piłka nożna – zabawa oddechowa

Robimy boisko

Większe pudełko staje się denkiem, a mniejsze chowamy do większego po obcięciu ścianek do wysokości mniej więcej 2,5 cm (optymalna wysokość dołków z wytłoczek). Teraz na zielonym papierze narysuj szablon boiska. U mnie otwory na dołki mają 38 mm (tyle, ile średnica piłki ping pongowej). Przyklej je symetrycznie po obu stronach boiska. Użyj do tego taśmy dwustronnej, bo działa szybko i jest mocna. Teraz trochę pracy ręcznej. Wytnij otwory na dołki zwykłym nożykiem  do tapet. To zdecydowanie ułatwia pracę.

Piłka nożna – zabawa oddechowa (rozmieszczenie dołków)

Na kolorowym papierze narysuj cyrklem obramowania dołków. Wytnij je. Z białego papieru zrób linię środkową boiska i linie pól bramkowych. Naklej je na planszę za pomocą kleju. Teoretycznie zadanie byłoby skończone, ale jeśli pozostawisz dołki bez dna, to dmuchanie będzie bardzo trudne. Powietrze nie będzie miało się od czego odbić. Czas na wytłoczki od jajek lub zakrętki od butelek.

Jak widzisz na zdjęciu, użyłam jednego i drugiego. Przed przyklejeniem klejem na gorąco pomalowałam wnętrze zwykłą plakatówką, żeby kolory „piłkarzy” były lepiej widoczne. Dzięki „dołeczkom” powietrze ma się od czego odbić i unosi piłkę.

Piłka nożna – zabawa oddechowa (widok od spodu)

W swoim projekcie pokusiłam się jeszcze o zrobienie tablic reklamowych, które widać zwykle wokół boiska 🙂 Jak na razie reklamuję tylko stronę Logopedii Praktycznej, ale oferty od sponsorów są mile widziane. 😉 Dane do kontaktu w zakładce „kontakt” 😉

Mam nadzieję, że zabawa oddechowa “Piłka nożna” ucieszy młodych entuzjastów futbolu. 🙂

Piłka nożna – zabawa oddechowa

Piłka nożna – zabawa oddechowa