Ćwiczenie oddechowe – Piłeczka do dołeczka

ćwiczenie oddechowe

Często pomoce dydaktyczne są gdzieś na wyciągnięcie ręki i tylko czekają, aby je wykorzystać. Wystarczy tylko uruchomić trochę inwencji twórczej i ekologicznego myślenia 🙂 Z pudełka po pralinkach też można zrobić ćwiczenie oddechowe.

Co będzie potrzebne?

Do tego ćwiczenia proponuję wykorzystać pudełko po czekoladowych pralinkach Ferrero. Wprawdzie wzory pudełek zmieniają się na przestrzeni lat, ale ten ze zdjęcia można jeszcze spotkać. Chodzi głównie o charakterystyczne wytłoczki, które idealnie pasują do piłeczki ping-pongowej. 

ćwiczenie oddechowe

Jak wykorzystać pudełko po pralinkach?

Świetnie nadaje się właśnie jako pomoc dydaktyczna do ćwiczeń oddechowych. Potrzebne będą nam jeszcze piłeczki ping-pongowe oraz inne podobne które mogą różnić się odrobinę wielkością i ciężarem. Na rynku są też dostępne różnej wielkości piłeczki styropianowe. Możesz spróbowac z nimi, ale ping-pongowe mają odpowiedni ciężar. Styropianowe bywają zbyt lekkie.

Co rozwija to ćwiczenie oddechowe?

To ćwiczenie rozwija umiejętność kierowania powietrza w odpowiednie miejsce na piłce, by przemieszczała się z dołka do dołka. Dzieci czasem dmuchają “siłowo”, nerwowo, bardzo długo, ale nie o ten efekt chodzi. Dążymy do tego, by odpowiednio ułożyć usta i wykonywać krótkie silne dmuchnięcia. Podczas ćwiczenia powinna bardzo silnie pracować przepona.

Na początek dobrze jest użyć tych piłeczek, które są najlżejsze i jednocześnie największe (czyli mają największą powierzchnię). A gdy już dojdziemy do większej wprawy – wprowadzamy trochę cięższe piłeczki (mogą być nieco mniejsze, jak pomarańczowa poniżej).

Gdzie wykonywać ćwiczenie oddechowe?

Dzieci, zwłaszcza małe bardzo lubią zabawy podłogowe. To normalny etap. Ale to ćwiczenie lepiej jest wykonywać przy stoliku, albo przynajmniej siedząc na krześle i trzymając pudełko w rękach. Dlaczego? Ze względu na przeponę, która podczas dmuchania nie powinna być uciśnięta. Gdzie jest przepona? To mięsień, który znajdziesz poniżej linii ostatnich żeber na środku brzucha.

ćwiczenie oddechowe

Odpowiednie oddychanie, z głębokim nabieraniem powietrza, uruchamianiem przepony jest bardzo ważne w procesie wytwarzania mowy. Prawidłowe oddychanie wpływa na dykcję. Warto więc je ćwiczyć.

W tym artykule znajdziesz szablon do wydruku, by urozmaicić to ćwiczenie oddechowe. Zajrzyj też tutaj.

8 myśli na “Ćwiczenie oddechowe – Piłeczka do dołeczka”

  1. Witam. Też, mam taką pomoc – myślała, że jestem jedyna, która ją wymyśliła (hahaha). Chciałam podzielić się pomysłem z tą “pralinką”. W dołeczkach mam przyklejone różne kolory lub literki i dziecko musi dmuchać tak aby piłeczka wpadła do odpowiedniego dołka. Możemy dziecku polecić – dmuchnij tak aby piłeczka wpadła do zielonego dołka lub – dmuchnij tak aby piłeczka wpadła do dołka z głoską SZ. Następnie dziecko może wymyśleć wyraz na dana głoskę. Rozwiazań i pomysłów jest wiele. Miłej zabawy.
    Dzięki serdeczne za ciekawe pomysły, które inspirują mnie do pracy

  2. logopediapraktyczna

    Wklejenie na dnie małych obrazków, literek lub po prostu kolorowych kół jest świetnym pomysłem. Można mieć dwie wersje. I tę z obrazkami traktować jako wyższy poziom “wtajemniczenia” 😉 Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz