Paluszek do paluszka – trenujemy małą motorykę i dekodowanie liniowe

Ta prosta zabawa pomaga w rozwijaniu sprawności ręki dominującej oraz rozwija logiczne myślenie.

Zasady zabawy

Zadaniem dziecka jest dotykanie kciukiem pozostałych palców w zadanej przez szablon kolejności.

Jak się bawić?

Wydrukuj szablony z banderolkami i umocuj na paluszkach dziecka w taki sposób, by obrazki / kolory / liczby były widoczne po wewnętrznej stronie dłoni. Grzbiet dłoni trzeba oprzeć na stabilnym podłożu, na przykład na stole. Kciukiem dotykamy kolejnych palców (wskazującego, środkowego, serdecznego i małego oznakowanych banderolkami. Zabawa tylko wydaje się prosta. Dla niewprawionych to nie lada wysiłek. Liczy się dokładność i odpowiednia kolejność.

Urozmaicenia

Gdy gracze dojdą już do wprawy można urozmaicić zabawę na kilka sposobów:

  1. Gdy gra więcej niż jeden gracz, możemy wprowadzić element rywalizacji – kto pierwszy ukończy prawidłowo zadanie lub jeśli nie da się obserwować ich synchronicznie, to mierzymy czas stoperem.
  2. Gracz nie tylko wskazuje oznaczone odpowiednie palce, ale też nazywa kolor, liczbę lub symbol. 
  3. Zabawa w takt metronomu. W wyszukiwarce wyszukujemy dowolny metronom online. Ustawiamy jego wartość na powolne tykanie. Wskazywanie palców dobywa się w takt metronomu.
  4. Gdy udaje się dziecku złapać odpowiedni rytm, podkręcamy nieco tempo metronomu.

Dwie ostatnie wersje zabawy przeznaczone są raczej dla dzieci w wieku szkolnym niż przedszkolaków.

Być może zauważysz brak cyfry “1” w zestawie. Jest to zabieg celowy. Dlaczego? Odliczając z otwieraniem kolejnych palców otwieramy najpierw kciuk, zatem według kolejności przyporządkowany jest do niego liczebnik “jeden”. A ponieważ w zabawie kciuka nie oznaczamy, więc pominęłam go także w numeracji. Cyfry, 2, 3, 4, 5 zamieszczamy na kolejnych palcach od wskazującego po najmniejszy.

Jeśli nie chcesz drukować w kolorze, to banderolki z kolorowymi kropkami zastąp paseczkami wyciętymi z kolorowego papieru. W wersji najprostszej tej zabawy spotkałam się z pomysłem malowania opuszków palców, ale trzeba je potem szorować, więc zależy co wolisz 😉

Tak czy owak życzę Ci udanej zabawy z dzieciakami!