Okres wakacyjny w firmie –  puszczamy wiosła łodzi i płyniemy z prądem

Czas wakacji to czas naturalnego spowolnienia w branży edukacyjnej. Jeśli prowadzisz firmę, na przykład jako własny gabinet logopedyczny, z pewnością odczuwasz to zawsze o tej porze roku. A jeśli dopiero zaczynasz –  zapewne tego doświadczysz. Większość osób o tej porze roku wypoczywa, a niektórzy rodzice niestety zawieszają terapię dziecka na całe dwa miesiące.

Gdy jest się pełnym energii i zapału do działania, a nagle zastają nas wakacje, można poczuć się… dziwnie. Buzująca energia nie pozwala nam się zatrzymać, a naturalne o tej porze roku spowolnienie wynikające z zewnętrznych okoliczności może powodować psychiczny rozdźwięk. Takie uczucie jest dobrze znane osobom, które utrzymują się wyłącznie z własnej działalności.

Jak przetrwać ten wakacyjny czas i owocnie go wykorzystać? Przede wszystkim zaakceptuj to naturalne spowolnienie pochodzące z zewnątrz i…

Wypuść z ręki wiosła

Osoby pracujące „u siebie” porównują swoją aktywność do czegoś, co można nazwać trybem ciągłego wiosłowania. Towarzyszące mu uczucie, że jeśli przestaną wiosłować, to zatoną (czytaj: firma się rozleci), paraliżuje ich do tego stopnia, że nie potrafią odpoczywać.

Tymczasem trzeba choć na chwilę w czasie wakacji wypuścić wiosła z rąk i przyjrzeć się temu co nas otacza. Przyzwyczailiśmy się do robienia podsumowań na przełomie starego i nowego roku. Lepszym momentem na podsumowania w terapii logopedycznej są właśnie wakacje. Możesz spojrzeć z dystansu na to, co robisz, przemyśleć strategię, zastanowić się co można robić lepiej i jak przeorganizować działania w firmie, by przynosiły lepsze rezultaty. Być może trzeba gdzieś zmienić kurs terapii, a być może zmienić organizację zajęć, by stały się bardziej efektywne. Właśnie wakacje są na to dobrym momentem. Odłóż wiosła, patrz i płyń przez chwilę z prądem. Popatrz też za siebie.

Nawiązanie nowych relacji

Wakacje to dobry czas na nawiązanie nowych relacji z osobami, które mogą w przyszłości stać się Twoimi podopiecznymi. Zastanów się, gdzie mogą przebywać i wyjdź do nich. Porozmawiaj, opowiedz, co robisz, zaproś na konsultacje!

Zrób porządki w pomocach logopedycznych

W ciągu roku nie ma na to czasu, by spokojnie ogarnąć posiadane zasoby. Wyrzuć te pomoce, które są bardzo zużyte. Oddaj,  wymień lub sprzedaj te, z którymi już Ci nie po drodze (przy okazji: na grupie Logopedia Praktyczna też możesz się wymienić, oddać lub zapytać o pomoce, których potrzebujesz – może ktoś ma i zechce się podzielić). Zastanów się, jak w inny sposób wykorzystać to, co masz.

Zweryfikuj efekty terapii

Gdy pracujemy w szkolnictwie jakoś łatwiej nam to przychodzi, bo robienie podsumowań wymuszane jest przez rytm roku szkolnego. Pracując w ramach prywatnego gabinetu trzeba się samemu pilnować i ewaluować postępy. Wakacyjny czas jest dobrym do tego momentem.

Odpocznij

Pewnie sobie myślisz: „No ależ to odkrywcze! W wakacje odpoczywać! Kto by pomyślał!” Tak, tylko, że można sobie zaplanować przerwę od pracy, ale niekoniecznie umieć się nią cieszyć. Jeszcze trudniej cieszyć się przerwą, której nie planujesz, a ona sama się robi, bo wszyscy powjeżdżali i nie ma z kim prowadzić zajęć.

Gdy pracujesz w swojej firmie, zawsze masz coś do zrobienia (to prawie, jak w domu!). Gdy ciągle coś jest do zrobienia, to traci się poczucie, gdzie leży granica między życiem osobistym a pracą. Jeśli do tego praca nas fascynuje, to doprawdy ciężko się zatrzymać na odpoczynek.

Ja jednak zachęcam by to robić. Jeśli nawet nie wyjeżdżasz na urlop, tylko wypoczywasz we własnym domu, spróbuj znaleźć inne pochłaniające zajęcia, które pomogą Ci zapomnieć o tym, że prowadzisz firmę. Oddaj się tym zajęciom i wypoczywaj. Dla jednych będzie to leżenie plackiem do góry brzuchem, dla drugich remonty, dla jeszcze innych wycieczki po okolicy lub spotkania ze znajomymi. Najważniejsze, żeby pozwolić sobie samemu na odpoczynek i konsekwentnie go kultywować. Początkowo może to być trudne, bo głowa pozostaje cały czas na wysokich obrotach, ale warto próbować. Odpocznij od działań i od nowych pomysłów. Odpocznij od zastanawiania się, czy idziesz dobrą drogą zawodową. Wakacje – najgorszy czas by to rozstrzygać.

Podsumowanie

Osoby prowadzące firmę odmiennie widzą wakacje niż osoby pracujące na etacie. Dla tych drugich blisko dwumiesięczna przerwa to czas na regenerację. W przypadku „pracujących u siebie” tego czasu jest znacznie mniej. W pierwszych latach działalności można być całkowicie zagubionym podczas wakacji,  nie wiedząc, jak wykorzystać ten czas by nie był stracony.

Daj sobie prawo, aby wypocząć, ale zrób też zawodowo coś, na co w roku szkolnym brakuje Ci czasu. Wtedy na pewno ten okres wakacji nie będzie stracony, zarówno zawodowo, jak i osobiście.