Trening mowy w czasie wakacji

I znów wakacje, i znów słychać głosy: “w czasie wakacji chcemy sobie zrobić przerwę od logopedii.” Słyszycie czasem takie słowa? Mnie zdarzało się słyszeć i prawdę mówiąc doprowadzały mnie do szewskiej pasji. Szczególnie z ust rodziców, którzy traktowali pracę nad komunikacją jako jeszcze jedne zajęcia hobbystyczne. Rozumiem zmęczenie rokiem szkolnym i potrzebę wypoczynku. Każdy ma prawo wyjechać i zrobić sobie przerwę, ale dlaczego na całe dwa miesiące?

Jeśli dziecko jest w procesie terapii, to przynajmniej w domu powinno kontynuować trening mowy. Są teraz rozmaite książeczki, gry dla dzieci, z którymi w zabawie i podczas zwyczajnego bycia z dzieckiem można przemycić wyrabianie nowych nawyków w mówieniu.

Umiejętności a nawyki

Właśnie! Trzeba odróżnić uczenie się nowej umiejętności od kształtowania nawyków. Uczenie się czegoś nowego to pierwszy krok, który musi nastąpić, zanim dojdzie do kształtowania nawyków. Gdy dziecko jest na tym etapie terapii, w którym się uczy, nabywa nowych umiejętności, to jej przerwanie na dwa miesiące może spowodować ich cofnięcie się. Z całą pewnością jednak opóźni kształtowanie nawyków, które jest kolejnym etapem.

Na kształtowanie u dziecka nawyków wpływ mają przede wszystkim osoby z jego najbliższego otoczenia. Pomimo, że są dorośli i bardziej przykładają wagę do nawyków niż dzieci, to są tylko ludźmi, którzy mogą stracić motywację lub zapomnieć. Dlatego w czasie wakacji też potrzebny jest regularny kontakt z logopedą.

Wydaje mi się, że takie podejście rodziców bierze się też z braku świadomości co i po co jest ćwiczone. I że tak naprawdę walczymy nie tylko o wyraźną wymowę, ale o to, że dziecko będzie miało dobre narzędzie, by porozumieć się z otoczeniem, o to by rozwinęło się językowo, rozumiało co mówią do niego inni, rozumiało, co czyta. To są umiejętności fundamentalne w szkolnej edukacji. Używamy ich cały czas, bez względu na to czy są wakacje czy nie. Gdy trening mowy zostaje zawieszony, to automatyzacja nawyków się opóźni. Czasem w bardzo dużym stopniu.

Warto edukować rodziców! Wykorzystajmy blogi, profile w mediach społecznościowych, kontakt osobisty, by o tym mówić.

Zobacz też:

  1. Gry, które warto zabrać na wakacje – dobra zabawa i ćwiczenia językowe
  2. Jak się bawić w zagadki słowne

Dodaj komentarz