Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos – krok po kroku

Wiosna i jesień to czas czas częstszych infekcji górnych dróg oddechowych. To też dobry czas, jeśli chcesz nauczyć dziecko wydmuchiwania nosa i zdążyć przed jesiennym katarem (jeśli Cię jeszcze nie dopadł). Naukę dmuchania przez nos zaczynamy nie wtedy, kiedy jest już zatkany, ale właśnie wtedy, gdy nie ma infekcji.

W jakim wieku dziecko opanowuje wydmuchiwanie nosa?

Nie ma jedynej słusznej odpowiedzi. Można próbować uczyć już trzylatki, jeśli ładnie dmuchają buzią i dobrze rozumieją nawet bardziej złożone komunikaty.

Dlaczego nie warto odkładać tej lekcji

Ze względów zdrowotnych (lepiej oczyszczony nos to krótsza infekcja i mniejsze ryzyko powikłań typu zapalenie ucha czy zatok) i praktycznych (nie będziesz potrzebować tych wszystkich wymyślnych urządzeń do oczyszczania nosa). Poza tym, jeśli Twoje dziecko chodzi na terapię logopedyczną, to każdy katar jeśli nawet nie wyłączy go z zajęć, to bardzo utrudni ćwiczenie.

Częste i przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych są też przyczyną wykształcenia się nieprawidłowego sposobu oddychania przez usta, a za tym może iść pojawienie się wady wymowy w postaci seplenienia. Wówczas język automatycznie “wypływa” przez ciągle otwartą buzię. Z doświadczeń wiem, że niektóre taki sposób oddychania dosyć szybko utrwala się jako nawyk. Ciężko go później zmienić na nawyk prawidłowego oddychania. Lepiej zapobiegać takim sytuacjom podejmując wczesne próby nauki wydmuchiwania nosa.

Na początek: nauka dmuchania buzią

Jeśli dziecko nie rozumie, co to znaczy dmuchać, to tym bardziej nie zrozumie, co znaczy dmuchać nosem. Zatem zanim zaczniesz uczyć swojego malucha wydmuchiwania nosa, upewnij się, że umie on dobrze dmuchać buzią. Możesz to zrobić bawią się w zabawy oddechowe. Inspiracje do zabaw znajdziesz TUTAJ.

Zacznij trening, gdy nie ma kataru

Kiedy dziecko jest zakatarzone, to nie jest najlepszy moment na naukę. Dobre rezultaty osiągniesz trenując z dzieckiem „na sucho” – dosłownie i w przenośni. Gdy opanuje tę czynność bez kataru, powinno być mu łatwiej dmuchać, gdy nos będzie niedrożny.

Pokaż, jak to robisz

Dzieci chcą być takie jak my dorośli. Kiedy zobaczą i zwrócą uwagę na to, że rodzice wycierają nos, chętniej podejmą naukę.

Zabawa w dmuchanie na papierki

By ułatwić dziecku opanowanie tej trudnej sztuki trzeba, jak podczas dmuchania buzią, skierować uwagę dziecka na efekt, czyli na to, że coś się wydarza w efekcie jego działania. W tym celu:

  • Przygotuj z kolorowej marszczonej bibuły garść pasków o szerokości około pół centymetra i długości 4-5 cm. Połóż je na talerzyku.
  • Usiądź prosto na krześle z dzieckiem na kolanach.
  • Unieś talerzyk i przybliż do nosa.
  • Róbcie razem głęboki wdech i wydech przez nos (usta powinny być zamknięte), obserwujcie, co się wtedy dzieje z papierkami.
  • Możesz podzielić zabawę na etapy. W jednym etapie ćwiczcie tylko wdychanie. Wdech nosem powinien być głęboki, słyszalny, (można lekko poperfumować paski i poprosić dziecko, żeby głęboko „wąchało”). W drugim etapie poproś dziecko, aby dmuchało noskiem na papierki (pomocne będzie zasłonięcie ust, aby się odruchowo nie otwierały). Początkowo odruch otwierania ust będzie bardzo silny. Dziecko może samo zasłaniać sobie usta, jeśli zrobimy z tego element zabawy. Dmuchajcie nosami jak najmocniej.
  • Zwróć uwagę malucha, że gdy dmucha noskiem papierki się odsuwają. O to samo chodzi w dmuchaniu noska w chusteczkę. Potrenujcie dmuchając na papierki, a kiedy będzie już dobrze wychodziło, możecie spróbować dmuchać w chustkę.
Jak nauczyć dziecko wydmuchiwania nosa - krok po kroku

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos? – przez zabawę krok po kroku

Raz jedna, raz druga dziurka

Kiedy dziecko opanuje już sztukę dmuchnięcia nosem, początkowo wycieraj mu nosek, przyciskając raz jedną, raz drugą dziurkę. To bardzo ważne, by ze względu na bezpieczeństwo uszu nie wydmuchiwać obu dziurek jednocześnie.

Zachęcaj dziecko do samodzielności

Kiedy dziecko opanuje sztukę wydmuchiwania, przechodzimy do następnego kroku, ucząc dziecko, jak ma rozłożyć i trzymać chusteczkę i jak ma zatykać dziurki. Wbrew pozorom nawet ten element jest trudny dla niewprawnych maluchów.

Chwal za każde, nawet najmniejsze postępy

…a jeśli nie ma postępów, doceń próby i wysiłki zapewniając, że na pewno kiedyś się uda. Dzięki pochwałom dziecko dowiaduje się, że robi coś ważnego i że podąża w dobrym kierunku. Dodawaj otuchy przy niepowodzeniach. Nie poddawaj się po pierwszych nieudanych próbach. Wydmuchiwanie nosa to ważna dla zdrowia umiejętność. Gdy dziecko umie to zrobić samodzielnie od A do Z, łatwiej poradzi sobie, gdy mamy lub taty nie będzie w pobliżu, czyli  na przykład w przedszkolu.

Przeczytaj też, jakie są błędy popełniane podczas zabaw oddechowych i nauki dmuchania.

Dodaj komentarz