Ludziki na patyku – zabawa oddechowa

Takie ludziki powstały na potrzeby profilaktycznych zajęć logopedycznych z dość liczną grupą maluszków. Uśmiechnięte jajogłowe buzie cieszyły się dużym powodzeniem. Buzia z papieru, trójwymiarowe plastikowe oczka, włosy z marszczonej bibuły, lub jak kto woli – krepiny.  Zadaniem dzieci jest dmuchanie we włosy tych cudacznych ludzików. Nawet dla maluchów jest to całkiem łatwe, bo włosy są, jak usztywnione lakierem 🙂 Do wykonania włosów można również użyć kawałków włóczki. Wówczas będą bardziej „opadające”, ale też łatwiej poddające się „podmuchom”.

Newsletter

Wytnijcie główki z tego szablonu. Przygotujcie

  • patyki do szaszłyków,
  • trójwymiarowe oczka,
  • taśmę dwustronnie klejącą lub klej,
  • bibułę zwykłą lub marszczoną, ewentualnie włóczkę.

Do główek od wewnętrznej strony na całej powierzchni przyklejamy taśmę dwustronną lub smarujemy je klejem (taśma będzie chyba prostszym i trwalszym rozwiązaniem). Przyklejamy patyk do szaszłyków w taki sposób, aby jego zaostrzony koniec znalazł się pomiędzy dwiema warstwami (tylną i przednią częścią głowy).

Do główki w środku u góry przyklejamy też włoski wykonane następująco: paski bibuły lub krepiny (o szerokości około 4-5 cm i długości kilkunastu cm) nacinamy w taki sposób, aby powstały cienkie paseczki. Tak powstałe paski lekko marszczymy. Przyklejamy do główki.

Można też użyć włóczki. Wówczas tniemy ją na kawałki, mniej więcej równej długości i przyklejamy do główki od środka u góry. Sklejamy ze sobą dwie połówki głowy. Na koniec przyklejamy oczka (również za pomocą taśmy dwustronnej lub dobrego kleju, chociaż niektóre oczka są samoprzylepne).

I gotowe!

Przygotowanie tych ludzików wymaga trochę czasu. Ale przed nami wakacje, więc możecie teraz wykonywać bardziej czasochłonne pomoce logopedyczne 😉

PS. Podczas wakacji nie zamierzamy zwalniać tempa. Szykują się konkursy z nagrodami, nowe wpisy i nowe pomysły na pomoce logopedyczne (bardziej czasochłonne w wykonaniu, ale może właśnie w sam raz na wakacje), a także zapełnianie działu “Co warto przeczytać?”. Zaglądajcie do nas! 🙂