Kursy online i webinary – sposób na rozwój zawodowy

Dla młodego pokolenia kursy online i webinary nie są niczym osobliwym. Młodzi mają łatwość poruszania się po Internecie, swobodnie czują się w jego zasobach i chętnie korzystają z różnych nowinek. Dla osób, które na rynku zawodowym są już od jakiegoś czasu kursy online oraz webinary nadal noszą znamiona nowości i nieco dziwnych form doskonalenia zawodowego.  Nie wszyscy rozumieją na czym one polegają. Postanowiłam więc dziś przybliżyć je nieco mniej wtajemniczonym Czytelnikom.

Co to jest webinar?

To rodzaj wykładu, który odbywa się przez Internet. Zwykle jest prowadzony na żywo przez osobę lub kilka osób, ale może też mieć postać odtwarzanego nagrania wideo. By uczestniczyć w webinarze zwykle musisz się na niego zapisać podając swoje imię i adres email. Na podany adres dostajesz link do pokoju webinarowego.

Pokój webinarowy to nic innego jak strona z funkcją czatu oraz przesyłania i odbioru przekazu audiowizualnego. Osoba prowadząca webinar jest odbierana na ekranach urządzeń gości webinarowych. Uczestnicy mogą zadawać prowadzącemu pytania i dyskutować między sobą. Odbywa się to poprzez okno czatu. Jeśli spotkania są mniej liczne, możliwa jest też rozmowa głosowa lub wideo między prowadzącym a uczestnikami spotkania.

Współczesne platformy webinarowe są tak zaprojektowane, że pozwalają oglądać wykład zarówno poprzez komputer, jak i urządzenia mobilne. Niektóre z nich posiadają dedykowane aplikacje dla urządzeń mobilnych.

Webinary mogą być  bezpłatne lub płatne. Dlaczego bywają płatne? Udział w webinarach na specjalnych platformach wiąże się z ponoszeniem comiesięcznych – wcale niemałych kosztów dla osób, które je organizują. Do tego trzeba doliczyć koszty hostingu wideo czyli przechowywania nagrań na dedykowanych serwerach. Wiele osób zapisuje się na webinar, ale nie może być we wskazanym dniu o danej godzinie i chciałyby obejrzeć powtórkę. Aby było to możliwe potrzebne są narzędzia, za które organizator wykładu zwyczajnie musi zapłacić. Poza tym webinary to forma dzielenia się wiedzą, która jest w tym wszystkim najcenniejsza! Zorganizowanie ich wymaga wielu angażujących czasowo przygotowań: napisania samej treści, niejednokrotnie przygotowania materiałów dla uczestników, rozesłania zaproszeń poprzez różne media. Dlatego za udział w tego rodzaju wykładach mogą być pobierane opłaty.

Mimo tego webinary nadal są jedną z tańszych form samodoskonalenia. Zakres wiedzy na nich przekazywany może nie jest tak obszerny, jak ten przekazywany na kursach i szkoleniach kilkudniowych, ale warto się nimi zainteresować. Jest to dobry sposób na rozpoczęcie przygody z doskonaleniem zawodowym.

Ale ktoś mógłby się oburzyć: “Jak to!, przecież takie spotkanie z transmisją wideo można zorganizować w mediach społecznościowych!”. Dwa najbardziej popularne: Facebook i Instagram dają takie możliwości. I to za darmo! No właśnie… Nie należy mylić webinaru z live’m w mediach społecznościowych.

Webinar to nie to samo, co live w mediach społecznościowych

Spotkanie na żywo w mediach społecznościowych to live. Facebook czy Instagram dają możliwość ich przeprowadzania, ale nie oferują całej gamy narzędzi do organizacji i prowadzenia profesjonalnego wykładu. Dlatego organizatorzy webinarów wolą skorzystać z bardziej profesjonalnych rozwiązań.

Poza tym media społecznościowe są wszechobecne.  Prowadzenie w nich wykładu przekazującego merytoryczne treści przypominałoby taką oto sytuację:

Wyobraź sobie, że przechodzisz przez krakowski Rynek (albo inne bardzo ruchliwe miejsce), aż tu nagle ktoś zaczyna wygłaszać wykład filozoficzny. Jaka jest Twoja reakcja? Jak mogliby zareagować inni przechodnie? No właśnie. Nie przychodzisz na krakowski Rynek wysłuchać wykładu prawda? Samo pojawienie się tam kogoś, kto naucza innych mogłoby być odebrane, jak zakłócanie pobytu. Zresztą trudno skupić się na wykładzie w miejscu, gdzie się dużo dzieje. Dlatego media społecznościowe nie są miejscem do odbywania długich merytorycznych wykładów.

Co to jest kurs online?

To taka forma samokształcenia, która odbywa się w Internecie lub za jego pośrednictwem. W logopedii jest obecna stosunkowo niedługo. Wciąż na rynku kursów przeważają szkolenia i kursy stacjonarne.

Kursy online mogą się różnić pod względem konstrukcji, która zależna jest od przekazywanych  treści. Mogą mieć postać najprostszą czyli mailingu wysyłanego uczestnikom.  Mogą być bardziej rozbudowane i dostępne online na przykład w ramach platformy kursów. W panelu, do którego uczestnicy otrzymują dostęp, znajdują się wszystkie materiały do nauki. Poszczególne kursy online mogą różnić się ilością treści, formą ich udostępniania, a także dodatkowymi formami  wsparcia, z których mogą korzystać uczestnicy.

Kupując kurs online warto upewnić się, czy jest on w formie wykładów online, na których trzeba być w danym dniu o wskazanej godzinie, czy też są to materiały, z których kursant może skorzystać w wybranym przez siebie momencie. Ważny jest też czas dostępu do wymienionych materiałów. Niektóre kursy oferują dostęp abonamentowy, co oznacza, że dostęp do materiałów masz dotąd dopóki płacisz regularny abonament. Ważne jest też, jakiego rodzaju wsparcie kursant otrzymuje od organizatora kursu. Czy jest to tylko dostęp do materiałów i musi radzić sobie sam, czy też ma możliwość otrzymania dodatkowego wsparcia w razie trudności.

Plusy i minusy tych form doskonalenia

Zarówno webinary, jak i kursy online wymagają od uczestników pewnego stopnia samodyscypliny.

Na webinarze trzeba się pojawić we wskazanym dniu o konkretnej godzinie. Jeśli uczestnik nie pojawi się, to też nie ma możliwości bezpośredniego zadania pytań prowadzącemu. Prowadzący nie zawsze udostępnia powtórki webinarów w formie nagrań wideo.

Dla niektórych perspektywa wyjścia z domu na wykład czy konferencję jest bardziej mobilizująca, zaś o webinarach odbywających się online po prostu zapominają. Dla innych możliwość odbycia szkolenia w piżamie z kubkiem dobrej herbaty w ręku naprawdę jest miłą i bardzo zachęcającą perspektywą!

Uczestnicy webinarów narzekają czasem na to, że nie można zadać głosowo pytania prowadzącemu, zaś pisemnie trudniej się wysłowić. Rzeczywiście początkowo może to być pewnego rodzaju trudność, ale można się przyzwyczaić.

Jakie są plusy i minusy kursów online? Zaletą jest to, że możesz zdobyć wiedzę, a nawet rozwinąć umiejętności nie ruszając się z domu! Lekcje przerabiasz we własnym tempie i możesz powracać do nich dowolną ilość razy. Tego raczej nie da ci szkolenie stacjonarne. W dobrym kursie online z treści możesz korzystać dłużej niż czas trwania szkolenia stacjonarnego. Możesz z nich korzystać z dowolnego miejsca w którym jesteś i z dowolnego urządzenia, które ma łączność z Internetem.

Kursy online poza dostępem do treści i materiałów bywają połączone z dodatkowymi sposobami wsparcia dla kursantów ze strony organizatora.

Trudnością jest to, że nauka wymaga systematyczności i samodyscypliny. Nikt zwykle nie stoi nad kursantami i nie pogania ich batem, by przerobili kolejną lekcję. Nauka opiera się na dobrowolności.

Minusem jest też to, że nie wszystkie treści da się przekazać poprzez tę formę szkolenia.

Podsumowanie

W czasie, w którym powstał ten artykuł (lipiec 2019) zarówno kursy online, jak i webinary są stosunkowo mało rozpowszechnioną formą doskonalenia zawodowego. Przynajmniej wśród logopedów. Być może za kilka lat będzie to tak powszechne, że Czytelnika zdziwi istnienie takiego artykułu. Póki co są to nowe i jeszcze nie do końca oswojone przez odbiorców formy kształcenia. Może warto na nie zwrócić uwagę planując rozwój zawodowy?

Dodaj komentarz