Rodzice często pytają nas: jak pobudzić prawidłowy rozwój mowy u dziecka? Przedstawiamy Wam świetny program, który w tym pomoże. Kraina Dźwięków spodoba się dzieciom młodszym, które dopiero uczą się mówić, a także mówiącym już przedszkolakom, które coraz lepiej poznają i nazywają świat. To również doskonałe narzędzie do stymulacji mowy dla dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. Program Kraina Dźwięków może być stosowany również jako uzupełnienie terapii logopedycznej.
Gdzie znaleźć program Kraina Dźwięków?
Program jest dostępny on-line pod adresem www.krainadzwiekow.pl. Bez rejestracji można pobawić się kilkoma zabawami i ćwiczeniami. Po ekspresowej rejestracji użytkownicy mogą korzystać ze wszystkich zasobów programu. Znajdziecie tu setki animacji i gier wspomagających rozwój mowy dzieci.
Jak działa program Kraina Dźwięków?
Po rejestracji na stronie i zalogowaniu się możecie skorzystać z zasobów kilku głównych działów: „ćwiczenia”, „gry”, „ćwiczenia z przewodnikiem” oraz „biblioteka wiedzy”.
Dział „Ćwiczenia” dla najmłodszych
Znajdziecie tutaj mnóstwo animacji z dźwiękami wydawanymi przez zwierzęta, pojazdy, urządzenia oraz dźwiękami towarzyszącymi różnym codziennym czynnościom i sytuacjom. W kolejnych odsłonach prezentowane są różne źródła dźwięków w postaci obrazów i wyrazów dźwiękonaśladowczych. Dziecko oglądając udźwiękowione animacje, osłuchuje się z brzmieniem dźwiękonaśladowczej mowy. Może też próbować powtarzać wyrażenia podczas ćwiczenia.
Używanie wyrazów dźwiękonaśladowczych, to ważny etap w rozwoju mowy dziecka. W ten sposób zastępuje ono zbyt trudne wyrazy takimi, które są łatwiejsze do wymówienia. Dzięki temu w sposób uproszczony nazywa otaczający go świat i odnosi swoje pierwsze sukcesy w komunikacji. W efekcie chętniej nawiązuje kontakt językowy z otoczeniem!
Dla dzieci, które przechodzą z etapu mowy dźwiękonaśladowczej do etapu wyrazów i zdania, przygotowano animacje, w których poznają nazwy przedmiotów i czynności.
Zabawy w tym dziale z pewnością zainteresują najmłodsze dzieci, uczące się mówić i rozwijające mowę. Świetnie też sprawdzą się w pracy z dziećmi z opóźnionym rozwojem mowy.
Program Kraina Dźwięków posiada bardzo rozbudowaną bazę animacji. Dzięki temu każdy maluch znajdzie coś interesującego. Wykonując ćwiczenia – testy można sprawdzić, jak dziecko rozpoznaje i kojarzy dźwięki z wydającymi je źródłami.
Dział „Gry” dla przedszkolaków
Korzystając z gier i zabaw zawartych w tym dziale, dzieci utrwalają brzmienie wyrazów dźwiękonaśladowczych poznanych w dziale „Ćwiczenia”. Do obsługi gier wystarczą podstawowe umiejętności posługiwania się myszką i klawiaturą. Poziom trudności gier dostosowany jest do wieku dzieci. Znajdziecie tu labirynty, gry memory, zadania polegające na zbieraniu przedmiotów i wiele innych!
„Wirtualny doradca” czyli ćwiczenia z przewodnikiem
Oprócz dostępu do setek animacji możecie skorzystać z pomocy wirtualnego doradcy, który podpowie, w jaki sposób najkorzystniej rozpocząć pracę z programem Kraina Dźwięków. Wystarczy wypełnić krótką ankietę, a wirtualny doradca pokieruje Was w najlepsze do rozpoczęcia pracy z programem miejsce i będzie czuwał nad Waszymi postępami. W każdej chwili można zrezygnować z wirtualnego doradcy i przejść do wybranych przez siebie ćwiczeń lub gier.
Biblioteka wiedzy
W bibliotece wiedzy znajdziecie ciekawe artykuły z zakresu logopedii, jak również takie, z których rodzice mogą dowiedzieć się, jak stymulować prawidłowy rozwój mowy swojego dziecka.
Ćwiczenia w programie dobrane są z dużą starannością, adekwatne do wieku dzieci i ich obszarów poznawczych. Program Kraina Dźwięków jest godny polecenia jeszcze z jednego powodu: posiada piękną, spokojną, nieprzeładowaną nadmierną ilością elementów grafikę oraz pięknie nagrane dźwięki. Z pełnym przekonaniem możemy polecić ten program jako narzędzie do stymulowania rozwoju mowy dziecka. Przetestowane! Polecamy! Tutaj możecie się zarejestrować.
Serwis krainadzwiekow.pl powstał dzięki dotacji z funduszy unijnych (Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, działanie 8.1)
Cześć dziewczyny!
mam pytanie czy macie jakieś fajnie ćwiczenia dla 3 latków stymulujące rozwój mowy dziecka ? Jestem początkującym logopedą , póki co wykonuje masażyki u tych dzieci , ćwiczenia oddechowe itd., ale może doradzicie jeszcze coś ?? Z góry dziękuję za pomoc
Tak w skrócie trudno opisać, ponieważ każde dziecko jest inne i czymś innym się interesuje. Jednym dzieciom spodobają się ćwiczenia przy komputerze, jak “Kraina dźwięków” lub “Kto to mówi”, a inne będą preferowały kontakt bezpośredni i różnego rodzaju rozwijające zabawy (zabawy paluszkowe, ćwiczenia słuchowe, czytanie książeczek). To zależy też, czy dzieci mówią cokolwiek, czy kompletnie nic. Dobrze też sprawdzą się książeczki ze zwierzętami i nauka wyrazów dźwiękonaśladowczych. Warto skorzystać z pomocy edukacyjnych, które są dostępne na rynku, najlepiej opracowanych z myślą o dzieciach z opóźnionym rozwojem mowy.
Co jeszcze? Bardzo ważne (jeśli nie najważniejsze) jest, aby dokładnie przyjrzeć się, dlaczego dziecko mówi mało lub wcale w tym wieku. Jeśli przyczyna tkwi w postępowaniu rodziny z dzieckiem, to przede wszystkim trzeba podjąć pracę nad rodziną i zmianą sposobów pielęgnacji, komunikacji. Ważny jest sposób komunikacji w rodzinie (może dziecko wszystko ma zanim zdąży wyartykułować swoją potrzebę), może ma problem z ruchliwością buzi i języka, bo w tym wieku dostaje ciągle “papki”?… Przyczyn może być wiele. Piszemy o tym trochę w dziale “mowa małych dzieci“. Bez całościowego podejścia i współpracy rodziny, logopeda niewiele zdziała sam. Przy czym współpraca nie może polegać tylko na akceptacji tego, co robi logopeda, ale na czynnym zaangażowaniu bliskich dziecku osób w terapię. To wszystko ładnie i mądrze brzmi, ale nie jest proste. Niestety…
Takich sytuacji jest coraz więcej (tzn. takich, w których trzeba pobudzić rozwój mowy), więc pewnie ten dział będzie systematycznie rozwijany. Pozdrawiamy serdecznie!
bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂