Karmimy rybki  – zabawa oddechowa

Oto prosty pomysł na zabawę oddechową, którą możecie przeprowadzić z dziećmi w domu wykorzystując małe piłeczki styropianowe. Dlaczego akurat piłeczki? Są lżejsze od elementów wycinanych z papieru, dlatego bardzo dobrze nadają  się na początek przygody z zabawami oddechowymi. Poza tym doskonale widać na nich różnicę między zasysaniem, a wydmuchiwaniem powietrza przez rurkę. Piłeczki umożliwiają różne warianty zabawy. Mogą być zarówno pokarmem dla rybek, jak i śniegiem do posprzątania.

Zabawy oddechowe

Co będzie potrzebne:

  • Kolorowy papier, z którego zrobimy rybki, wodorosty, tło i inne elementy zbiornika wodnego (nazwijmy go roboczo „akwarium”).
  • Pudełko w którym wszystko umieścimy. Ja zrobiłam pudełko z białego kartonu, ale równie dobrze sprawdzi się zwykła przykrywka od jakiegoś pudełka, którą wykleicie różnymi elementami. Nie bądźcie przesadnie estetyczni. Nie chodzi o dzieło sztuki, ale o zaangażowanie dzieci w zabawę.
  • Małe piłeczki styropianowe (u mnie mają średnicę około 1,5 cm). Nie mogą być zbyt duże. (UWAGA! ZABAWA NIEODPOWIEDNIA DLA DZIECI PONIŻEJ 3 ROKU ŻYCIA ZE WZGLĘDU NA DROBNE ELEMENTY, KTÓRE MOGĄ BYĆ POŁKNIĘTE!)
  • Rurka do przenoszenia piłeczek. Dobrze się sprawdza „łamana” czyli harmonijkowa.
  • Dodatkowy pojemnik, z którego dzieci będą zasysać piłeczki rurką.

Wszystkie elementy wycinamy, przyklejamy do dna pudełka. Piłeczki umieszczamy w naczyniu obok „akwarium”, a następnie przenosimy za pomocą rurki.

Zamiast kartonowego pudełka można wykorzystać dwa papierowe talerze. W jednym z nich wycinamy dno. Sklejamy brzegi, które utworzą ramkę, dzięki której piłeczki nie wysypią się podczas zabawy. Teraz wystarczy ozdobić wnętrze i gotowe!

Aby dowiedzieć się więcej o technice przenoszenia elementów rurką zajrzyj do tej instrukcji. Zabawa zabawą, ale jeśli ma przynieść jakieś korzyści dla oddechu warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. A jeśli Twój maluch nie umie jeszcze wydmuchiwać nosa, zobacz, jak można go tego nauczyć.

Zabawa oddechowa.

Dodaj komentarz