Jak motywować dzieci do utrwalania prawidłowej wymowy w domu?

Prezentujemy zapowiadany wcześniej plakat „Jak motywować dziecko do ćwiczeń logopedycznych w domu?”. W tym miejscu jeszcze raz dziękujemy za wszystkie Wasze wypowiedzi na ten temat! Otrzymaliśmy od Was mnóstwo maili. Uporządkowanie wszystkich treści, wyciągnięcie z nich kwintesencji i ubranie tego wszystkiego w plakat oraz folder było nie lada wyzwaniem! Ale udało się 🙂

Prezentujemy Wam kilka narzędzi, które mamy nadzieję, logopedom ułatwią pracę, a rodzicom dostarczą porcji niezbędnych informacji, jak ćwiczyć z dzieckiem w domu, aby usprawnić zaburzoną mowę.

plakat logopedyczny - utrwalanie wymowy

folder logopedyczny - utrwalanie wymowy

Oto narzędzia:

Plakat w formie elektronicznej, który można rozpowszechniać w Internecie. Można np. przesyłać go rodzicom jako uzupełnienie własnych wskazówek.

Elementy do wykonania gazetki ściennej – sześć stron, które najlepiej wydrukować w kolorze, wyciąć elementy i umieścić na tablicy informacyjnej lub w „kąciku dla rodziców”.

Folder trójdzielny dla rodziców, który można wydrukować dwustronnie na kartce A4, złożyć i wręczać rodzicom podczas spotkań lub zebrań (najlepiej z omówieniem).

Niech te narzędzia dobrze Wam służą! To taki mały prezent od nas dla Was z okazji drugich urodzin blogu “Logopedia praktyczna”, które przypadały wczoraj 🙂

14 myśli na “Jak motywować dzieci do utrwalania prawidłowej wymowy w domu?”

 1. Gość: Agnieszka Chojnacka, eaf170.internetdsl.tpnet.pl

  Gratuluję drugiej rocznicy:) Życzę dalszej motywacji do prowadzenia bloga i nieustających pomysłów 🙂

  Pozdrawiam serdecznie:)

 2. Jak zwykle kolejny fantastyczny pomysł.
  Za ten oraz wiele innych pomysłów nominowałam Wasz blog do nagrody Liebster (szczegóły u mnie na blogu).
  Wiem, że nie wszyscy lubią takie zabawy, a dodatkowo Wasz blog ma specyficzny charakter, bo nie jest to blog osobisty, więc nie obrażę się, jeśli nie będziecie chciały dalej przekazać pałeczki, ale nominacja za ‘dobrze wykonaną robotę’ się Wam zdecydowanie należy!

  Pozdrawiam

 3. Hmm… Trudne zadanie nam dałaś Carmellito 😀 Potrzebujemy trochę czasu, aby się do tego “ustosunkować” 😀 Tym niemniej bardzo dziękujemy za nominację! To dla nas prawdziwe wyróżnienie!!!

 4. Wiem, że nie wszyscy przekazują pałeczkę. Ja sama dostałam dwie nominacje, a tylko jeden zestaw pytań.
  Zawsze możecie tylko odpowiedzieć na pytania pod moim wpisem (widziałam, że niektórzy tak robią, jak z jakichś powodów nie chcą prezentować tego łańcuszka u siebie – co naprawdę rozumiem, szczególnie, że ‘zabawa’ jest dość czasochłonna :)))

 5. Carmellito, czytając pytania na Twoim blogu właśnie zauważyłyśmy, że ta zabawa jest trochę czasochłonna. Musimy zrobić naradę w naszym skromnym dwuosobowym zespole :)))

 6. Gość: mcleodka72, bvi33.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Jestem początkującym logopedą i wiem już na pewno, że wasz blog pomoże mi w pracy. Cieszę się, że tu trafiłam. Tak w sumie, zupełnie przypadkiem. Ucieszył mnie metronom. Podoba mi się również tablica motywacyjna. Dziękuję, że jesteście.

 7. Witajcie!

  Na początku serdecznie Wam dziękuję za fantastyczny blog, jaki prowadzicie! Wielu osobom towarzyszy on w codziennej “pracy” z dziećmi nie tylko swoimi… Pomysły, jakimi dzielicie się tutaj, są dla mnie bardzo cenne, bo tchną prawdziwą kreatywnością i łączą wiele umiejętności. Na pewno dalej będę śledziła Wasze wpisy. Chciałabym też zapytać o drugą kwestię, mianowicie “folder trójdzielny”, któremu brakuje polskich liter. Czy możecie coś z tym zrobić?
  Pozdrawiam!:)

 8. logopediapraktyczna

  Witaj Dominiko! Dziękujemy za dobre słowa 🙂 Sprawdzimy co z folderem trójdzielnym. Prawdopodobnie przyczyna tkwi w kwestiach technicznych. Podobny problem był z żabką i brakiem litery “Ż”, ale chyba mam pomysł, jak to poprawić. Kiedy tylko uda się to zrobić – zamieszczę stosowne informacje pod wpisem. Pozdrawiam serdecznie! 🙂

 9. logopediapraktyczna

  Dla wszystkich, którzy mieli problem z wyświetlaniem polskich znaków w folderze trójdzielnym informacja: folder został poprawiony. Spróbujcie ściągnąć go ponownie, aby sprawdzić, czy teraz wszystko działa poprawnie. W razie problemów zostawcie informację w komentarzach pod wpisem.

  PS. Jeśli nie widać zmian i nadal nie wyświetlają się polskie znaki, spróbujcie odświeżyć okno przeglądarki po otwarciu pdf-u z folderem.

 10. Dziękuję wam za tę stronę! Dziecko nasze ma problemy z wymową i trudno nam “zorganizować się” do logopedy i podjąć pracę. Wasza strona jest pierwszym krokiem.

  pozdrawiam
  Jacek

 11. logopediapraktyczna

  Bardzo się cieszymy, że znalazł Pan naszą stronę. Mawiają, że najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku. 🙂 Praca nad poprawną wymową może być nudnym zajęciem lub też wspaniałą zabawą i wspólnie spędzony czasem. Wszystko zależy od nas dorosłych, jak sami do tego podejdziemy i jak “zaserwujemy” to dziecku. (“zaserwujemy” – zwrot zapożyczony od zaprzyjaźnionej autorki, ale bardzo trafny również w odniesieniu do pracy nad wymową)
  Bardzo ważne, aby dostrzegać u dziecka każdy, nawet najdrobniejszy postęp i mówić o tym dziecku z dumą w głosie. To naprawdę działa! Życzymy samych sukcesów w rozwijaniu sprawności językowej pociechy! Pozdrawiamy serdecznie! 🙂

Dodaj komentarz