Gotujemy wodę w garnku – zabawa oddechowa

Prowadziłam kiedyś terapię pewnego chłopca, który za nic w świecie nie umiał dmuchać kierując powietrze przez usta. Co zaskakujące świetnie radził sobie z wydmuchiwaniem nosa! Choć może trudno w to uwierzyć, są dzieci, które mają trudności z dmuchaniem przez usta. W takich sytuacjach metody oparte na naśladowaniu samego tylko dmuchania mogą nie wystarczyć. Trzeba owo dmuchanie połączyć z jakimś efektem, do którego dziecko będzie chciało dążyć. Dobrym sposobem jest tego typu zabawa oddechowa.

Takim efektem może być pojawienie się na przykład bąbelków w wodzie lub baniek mydlanych. W niektórych sytuacjach może być potrzeba dodatkowego wspomagania ze strony terapeuty lub rodzica i ostrożnego przytrzymywania policzków lub warg podczas dmuchania, aby się zwężyły mniej więcej jak przy wymawianiu głoski [u]. Zwróć uwagę, czy dziecko nie ma tendencji do dmuchania z szeroko rozciągniętymi ustami.

Do zabaw oddechowych z dmuchaniem bąbelków w wodzie proponuję wykorzystać butelkę z wodą, rurkę do napojów oraz szablon “jacuzzi dla pingwina” lub poniższy szablon do “gotowania wody w garnku”. Po wydrukowaniu trzeba go wyciąć łącznie z otworem w środku garnka, nakleić na butelkę z wodą. Podczas dmuchania do butelki przez rurkę, w otworze garnka powinno być widać bąbelki. Aby dziecko mogło je dostrzec, sadzamy je naprzeciwko dużego lustra, w którym może obserwować, co dzieje się w butelce.

Takie ćwiczenie wykorzystasz nie tylko do nauki dmuchania, ale też do wzmacniania siły wydechu i wydłużania fazy wydechowej.

Dodaj komentarz