Gdzie mieszkają dzieci? – Słuchowe różnicowanie głosek opozycyjnych

Ta zabawa ma proste zasady. I chociaż jest trochę pracy przy wykonaniu pomocy dydaktycznych, to jednak będziemy mieć fajne narzędzie do nauki słuchowego różnicowania głosek. Jak wiadomo bez dobrze wykształconego słuchu fonematycznego dziecku nie uda się opanować prawidłowej wymowy. Nie będzie potrafiło odróżnić prawidłowej wymowy od nieprawidłowej. Ta zabawa to dobre ćwiczenie słuchu fonematycznego. Różnicowanie dotyczy tu głosek szumiących i syczących.

Wykonanie pomocy dydaktycznych

Przygotujcie:

    • 8 kartonów A4 w różnych kolorach na domki i etykietki – kieszonki;
    • 14 technicznych kartek A4;
    • klej, nożyczki.

Drukujemy wszystkie potrzebne szablony z tego pliku. Wycinamy i przyklejamy według instrukcji obrazkowej zawartej w tym pliku. Kartoniki z postaciami zaginamy tak, aby imię znalazło się na rewersie. Przód kartonika to postać, na której naklejamy etykietkę – kieszonkę z taką literą, jaka występuje w imieniu. Etykietkę zaginamy wzdłuż linii w taki sposób, aby zapisana na niej litera była niewidoczna.

Przebieg zabawy

Dla początkującego gracza / graczy wybieramy dwa domki z opozycyjnymi głoskami (np. S-SZ, Z-RZ, Ż, C-CZ). Rozkładamy przed graczami kartoniki z postaciami, których imiona zawierają odpowiednie litery. Każdy gracz wybiera postać i nie zaglądając do zapisu imienia oraz etykietki-kieszonki, podaje kartonik prowadzącemu. Prowadzący czyta na głos imię (na przykład używając słów: „W którym domku zamieszka Sylwia?” albo „Zaprowadź Tomasza do domu.”), a zadaniem dziecka jest włożenie postaci do domku z taką literą, jaka głoska występuje w imieniu. Sprawdzenie poprawności następuje dopiero po umieszczeniu w domkach wszystkich postaci-dzieci. Pozwólmy dzieciom na samodzielność podczas tej czynności.

rożnicowanie głosek syczących i szumiących

Urozmaicenie zabawy

Aby zadanie nie było tak proste i oczywiste możemy użyć wszystkich postaci-dzieci, ale tylko dwóch domków z opozycyjnymi głoskami. Jeśli chcemy jeszcze bardziej skomplikować sprawę, nie uprzedzamy graczy o tym, że w zbiorze znajdują się”trefne” postacie, które nie pasują. Można też użyć większej ilości domków (zamiast dwóch – cztery, a potem sześć).

rożnicowanie głosek syczących i szumiących

Kilka słów wyjaśnienia

Pewnie zauważyliście, że w tym zestawie brak opozycji dz-dż. Z bardzo prostego powodu: trudno jest znaleźć imiona z tymi głoskami 🙂 Ale gdyby ktoś przypadkiem jednak znalazł, w pliku z szablonami znajdują się kartoniki z postaciami bez imion – można samodzielnie uzupełnić 🙂

rożnicowanie głosek syczących i szumiących

rożnicowanie głosek syczących i szumiących

rożnicowanie głosek syczących i szumiących

Miłej zabawy! 🙂

2 myśli na “Gdzie mieszkają dzieci? – Słuchowe różnicowanie głosek opozycyjnych”

  1. Witajcie!!! Podobnie jak ja widzę, że większość osób znalazła tę stronę przez przypadek. Cieszę się, bo jest rewelacyjna i wzbogaciła moją (na razie mam nadzieję) skromną bazę. Poleciłam Was wszystkim moim koleżankom, nie tylko logopedom i są zachwycone. Wcześniej nie miały okazji „wpaść” na tę inspirującą stronkę. Dziękuję za suuuper pomysły. Myślę, że dla mnie jako początkującego logopedy jest to nie lada „prezent – niespodzianka”. Chociaż jak widać dla logopedów z większym stażem też jest to inspirujące.

Dodaj komentarz