Czy własna firma jest dla mnie? – logopeda na swoim

Początkiem wakacji 2018 zupełnie spontanicznie zapytałam czytelników na Instagramie, czy chcieliby się dowiedzieć więcej o blaskach i cieniach prowadzenia własnej firmy. Zainteresowanie tym tematem bardzo mnie zaskoczyło. Krótko później na fali entuzjazmu  założyłam zamkniętą grupę na Facebooku „Logopeda na swoim”. Wczoraj w grupie odbył się live na temat tego, co warto  przemyśleć otwierając własną firmę. Jedno z pytań, z którym pozostawiłam słuchaczy na koniec spotkania było: „czy własna firma to coś dla mnie?”. Właściwie to pytanie powinno się pojawić już jako pierwsze, zanim zacznie się rozważać inne sprawy.

Są osoby, które pragnienie prowadzenia firmy niemal wyssały z mlekiem matki. Po prostu  dorastały w przedsiębiorczym  środowisku, być może mama lub tata  (lub oboje rodzice) prowadzili firmę. Dla tych osób prowadzenie firmy nie jest czymś nadzwyczajnym. Też noszą w sobie marzenie, by w taki sposób zarabiać na życie. Ale jest też całkiem spora grupa osób, które nie miały takich wzorców w rodzinie, a mimo wszystko coś je ciągnie w kierunku pracy  u siebie, jednak nie są pewne, czy się „nadają”.

Praca u siebie ma swoje blaski i cienie. Logopeda pracujący u siebie boryka się dokładnie z takimi samymi problemami, jak inni przedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorcy – o ile prowadzi firmę jednoosobowo). Czy można jakoś sprawdzić swoje predyspozycje  do prowadzenia własnej firmy?

Zacznę od tego, że praca „u siebie” to nie jest tylko forma zarabiania pieniędzy. To jest sposób myślenia, zmiany tego myślenia i przyzwyczajenie się do tego, że już nigdy nie będziesz mieć pewności co do tego czy i ile zarobisz w przyszłym miesiącu. To jest życie w ciągłej niepewności nie tylko przyszłego roku szkolnego, ale niepewności jutrzejszego dnia. Jeśli Cię nie wystraszyłam, to czytaj dalej.

Po czym  poznać, że własna firma jest dla mnie, albo nie jest dla mnie?

  • Lubisz pracować samodzielnie. Praca u siebie wymaga podejmowania wielu decyzji, których nie ma z kim przedyskutować. Mogą być doradcy, koleżanka z branży, ale ostatecznie to Ty podejmujesz decyzje ze wszystkimi tego konsekwencjami (nawet finansowymi).
  • Nie obawiasz się podejmowania decyzji – również trudnych. Prowadzenie firmy wymaga ciągłego szybkiego dostosowywania się do zmieniających się okoliczności. A to z kolei wymaga podejmowania decyzji. Niechęć do podejmowaniem decyzji zdecydowanie utrudnia prowadzenie własnej firmy.
  • Trudne sytuację cię nie przerażają, nie wycofujesz się z nich, tylko traktujesz jako wyzwanie, okazję do nauczenia się czegoś nowego. Każdy czasem ma ochotę uciec od problemów, ale jeśli unikanie trudnych sytuacji to Twoja postawa życiowa, może być Ci trudniej prowadzić własną firmę, gdyż trudne sytuacje są na porządku dziennym.
  • Nie przeraża cię perspektywa niepewności zarobkowej, braku stabilności zarobkowej. Bycie „na swoim” nigdy nie daje pewności, czy i ile zarobisz w następnym miesiącu, a nawet w następnym dniu. Trzeba się uczyć działać mimo tej obawy o jutro. Jedynym pewnikiem jest to, co możesz zaoferować swoim klientom (choć niektórzy mówią, że są dwie pewne rzeczy w życiu, jedną z nich są podatki 😀 – znasz to powiedzenie?)
  • Nie boisz się ciężkiej pracy. Prowadzenie firmy nie kończy się o określonych godzinach. Ilość zadań dodatkowych niezwiązanych z meritum tego, co nazywamy działalnością jest naprawdę duża. Część zadań możesz oddelegować pod jednym warunkiem – że Cię na to stać. Na początku delegowanie zadań zazwyczaj nie jest możliwe, zatem przygotuj się na ciężką i czasochłonną pracę.
  • Jesteś osobą innowacyjną. Innowacyjność to bardzo pożądana cecha we własnym biznesie. Przydaje się przy rozwiązywaniu codziennych problemów, jak i przy wytyczaniu kierunków rozwoju firmy.
  • Umiesz przekonać innych do nowych pomysłów. Dla wielu osób prowadzących firmę trudne do zaakceptowania jest to, że muszą komuś coś przedstawić, jakiś projekt, pomysł i przekonać go do tego. Nazywane jest to sprzedawaniem. Jeśli nie masz problemu z przekonywaniem innych do swoich pomysłów, to już nosisz zalążki cech bardzo przydatnych w biznesie. Warto je rozwijać.
  • Umiesz doprowadzać sprawy do końca. Wiele wspaniałych projektów upadło, bo ich autorzy nie umieli doprowadzić ich do końca. Jeśli masz problem z kończeniem rozpoczętych spraw i chcesz otworzyć firmę – masz nad czym pracować.
  • Cieszysz się dobrym stanem zdrowia. Prowadzenie własnej firmy pochłania wiele energii, wymaga zaangażowania i – co tu dużo mówić – siły. Jeśli chcesz mieć firmę sama szczerze przed sobą odpowiedz na pytanie, czy Twój stan zdrowia na to pozwala.
  • Nie boisz się kontaktów z ludźmi. Nasza praca wymaga częstego kontaktu z ludźmi. Jeśli pracujesz obecnie na etacie i odczuwasz, że sfera kontaktów z innymi jest Ciebie trudna bądź uciążliwa, a własną firmę widzisz jako możliwość ucieczki przed tym, to przemyśl, czy ta cecha nie utrudni Ci prowadzenia własnej firmy.

Gdy przemyślisz te sprawy, będziesz już bliżej podjęcia decyzji o rozpoczęciu prowadzenia własnej firmy. Im więcej “pusików” postawisz przy każdym z podpunktów, tym masz większe predyspozycje do pracy “na swoim”. A jeśli możesz podpisać się tylko pod nielicznymi wymienionymi stwierdzeniami, a mimo to marzysz o własnej firmie – nie przejmuj się. Może właśnie ta lista będzie początkiem nowej drogi i motorem do zmiany siebie…