Piłeczka do dołeczka z obrazkami – ćwiczenie oddechowe

ćwiczenie oddechowe

Pamiętacie zabawę oddechową Piłeczka do dołeczka? Od tamtego pomysłu minęło trochę czasu, ale niezmiennie lubię to ćwiczenie oddechowe. Przede wszystkim dlatego, że silnie uaktywnia przeponę i uczy kierowania powietrza. Tym razem wymyśliłam trzy obrazkowe szablony, które ją urozmaicą. Zobaczcie sami.

Ćwiczenie oddechowe i zabawa w jednym

Jeśli chcesz, by to ćwiczenie oddechowe oprócz radości rozwijało też panowanie nad oddechem, wzmacniało przeponę, siłę wydechu i mięśnie warg, to zwróć uwagę na kilka rzeczy:

  • Podczas dmuchania trzeba zachować prostą postawę, nie zaś leżeć na podłodze na brzuchu. lub siedzieć skulone, albo przygarbione. Szczególnie ważne jest wyprostowanie brzucha. Przepona znajdująca się nieco pod linią dolnych żeber nie może być uciśnięta.
  • Tego ćwiczenia raczej nie wykonuj z dzieckiem po jedzeniu. Pełny żołądek może uciskać przeponę, co wpływa na mniejszą efektywność dmuchania.
  • By przemieszczać piłeczkę w wybrane a nie przypadkowe dołki lepsze są krótkie dmuchnięcia z ustami ułożonymi, jak do wymawiania głoski U. Nadymanie policzków w czasie dmuchania świadczy o niewłaściwym kierowaniu powietrza. Powietrze powinno lecieć w przód, a nie do policzków.

Jeśli będziesz zwracać uwagę na te elementy, to przepona będzie pięknie wzmacniać się podczas ćwiczenia, dziecko będzie uczyło się prawidłowego kierowania powietrza, a to bardzo ważne dla prawidłowej wymowy głosek.

Kolorowe pola – ćwiczenie oddechowe i nauka kolorów w jednym

Pierwsza wersja ćwiczenia oddechowego: dziecko przemieszcza piłeczkę po polach, które wskaże dorosły, zwracając uwagę na to, jakie sąsiadują z polem, na którym jest piłka. Wersja druga (trudniejsza): piłkę można przemieszczać tylko po polach w wybranym kolorze. Wersja trzecia: na kartce narysuj dziecku “mapę”, która pokaże mu, po jakich polach ma kolejno przemieszczać piłkę.

Możesz też wykorzystać zwierzęta albo owoce lasu z pozostałych plansz. W jednym narożniku umieścić zwierzę, w drugim grzybek i poproś, by dziecko dmuchając przemieściło piłkę od zwierzęcia do grzybka. Kombinacji jest wiele. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni!

ćwiczenie oddechowe

Zwierzęta

Możesz je wykorzystać jako uzupełnienie do obrazków z owocami lasu lub kolorowymi polami, albo jako samodzielny zestaw. Młodsze dzieci, które nie lubią zadaniowości mogą same wybierać, które zwierzątko do którego poda piłkę 😉

ćwiczenie oddechowe

Owoce lasu

Jak zauważysz, owoce lasu to zestaw punktowany. Spodoba się dzieciom lubiącym rywalizację i zdobywanie punktów. Dziecko gra określony czas dmuchając na piłeczkę, na przykład przez dwie minuty. Dorosły w tym czasie zlicza punkty i sprawdza, ile uda się dziecku zebrać. Ustawienie minutnika do tej zabawy ułatwi liczenie czasu. Ale uwaga! Wyścig z czasem bywa dla dzieci tak emocjonujący, że zapominają, jak dmuchać prawidłowo. A nie o to chodzi. Tę wersję zabawy wybierajmy z rozwagą. Można też dmuchać naprzemiennie i policzyć ile kto zebrał punktów po określonej liczbie rund.

ćwiczenie oddechowe

Co będzie potrzebne do ćwiczenia oddechowego?

  • Pudełko po pralinkach Ferrero.
  • Piłeczka ping pongowa.
  • Szablon z którego drukujesz to, co chcesz , wycinasz (można laminować, jeśli mają posłużyć dłużej – w czasie dmuchania zdarza się, że wraz z powietrzem dziecko wydmuchuje kropelki śliny). Lepiej jest drukować na grubszym papierze. Zwykły jest zbyt cienki.
  • Masa mocująca, jeśli nie chcesz, by obrazki “odfruwały” podczas dmuchania.

Jeśli pracujesz na tej pomocy z podopiecznymi w gabinecie, zdezynfekuj każdy jej element po użyciu przez dziecko.

Zobacz też blog na stronie Kuźnia Mowy.

Dodaj komentarz