Bajka o koguciku i kurce

Oto ćwiczenie, które polecam do nauki wydłużania fazy wydechowej podczas mówienia. Niestety ze względu na długość utworu – jedynie dla osób czytających. Ale zaręczam, że zarówno młodsi, jak i starsi będą się przy tym ćwiczeniu świetnie bawić!

Zadanie polega na tym, aby czytać tekst bajki wykonując wdech tylko w miejscach zaznaczonych ukośnikami ///. Niniejsza bajeczka świetnie się sprawdza podczas ćwiczeń z osobami z niepłynnością mówienia, które przeszły wstępny trening oddechowy. Autorem bajki jest Marian Mikuta.

Bajka o koguciku i kurce

Był sobie raz kogucik i kurka i poszli ze sobą na spacer. ///

Kogucikowi strasznie zechciało się pić, tak że wyciągnął nóżki i zemdlał . ///

Kurka bardzo się tym zmartwiła, biegnie do morza i mówi: ///

Morze, morze daj wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. ///

– Nie dam ci aż mi przyniesiesz od panien wieniec.///

– Panny, panny dajcie wieniec, komu wieniec, morzu wieniec, żeby morze dało wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. /

– Nie dam ci aż mi przyniesiesz od wieprza kieł.///

– Wieprzu, wieprzu, daj kieł, komu kieł, pannom kieł, żeby panny dały wieniec, komu wieniec, morzu wieniec, żeby morze dało wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. ///

Pobierz całość

4 myśli na “Bajka o koguciku i kurce”

 1. Bajka pochodzi z książki Ewy Szelburg-Zarembiny pt. “Przez różową szybkę”, a jej tytuł brzmi “O kurce Złotopiórce i kogutku Szałaputku”- jedna z moich ulubionych z dzieciństwa.
  Dziękuję za wspaniały blog i świetne pomoce, pozdrawiam serdecznie
  Sylwia

 2. logopediapraktyczna

  A my dziękujemy za uzupełnienie informacji o tej bajce. Wiele osób ją przytacza, ale niewiele podaje jej autora. Cenna uwaga! Pozdrawiamy serdecznie! 🙂

 3. Witam serdecznie,

  przeczytałem kilka wpisów na temat dmuchania u dzieci, jednak nigdzie nie wspomina Pani o roli przepony w procesie oddychania oraz dmuchania.
  Chyba warto w kreatywny sposób pomóc dziecku zbudować nawyk prawidłowego używania przepony podczas oddychania oraz mówienia, jeśli okazałoby się, że oddycha płytko (np. podnosi barki), zgodzi się Pani ze mną?

 4. Logopedia Praktyczna

  Panie Dawidzie, rola przepony w procesie oddychania jest bardzo ważna, zgadzam się z Panem. Nawyki dzieci w tym względzie są często niewykształcone lub nieprawidłowo wykształcone. To oczywiście ma odzwierciedlenie w mowie. Obiecuję przygotować inspirujące ćwiczenia na temat. Serdecznie pozdrawiam!

Dodaj komentarz