5 częstych błędów popełnianych podczas zabaw oddechowych i nauki dmuchania

„Zabawy w dmuchanie” są bardzo lubiane przez dzieci i chętnie zadawane przez logopedów jako ćwiczenia domowe. Aby dobrze spełniały swoją funkcję jako trening oddechowy, zwróć uwagę na kila szczegółów i wystrzegaj się błędów.

Układ warg, który nie sprzyja efektywnemu dmuchaniu

Wargi płaskie, rozciągnięte nie sprzyjają kierowaniu powietrza na przedmioty.  Rozchodzi się ono na boki lub ku dołowi. Efektywniej dmuchamy układając wargi mniej więcej tak, jak do wymowy głoski [u]. Wtedy strumień powietrza płynie na wprost.

Niewłaściwe kierowanie powietrza

Efektywność dmuchania spada również wtedy, gdy powietrze kierowane jest do policzków. Podczas dmuchania policzki powinny pozostać płaskie, a usta ułożone są podobnie, jak do wymowy [u]. Dlaczego dzieci kierują powietrze do policzków zamiast po prostu do przodu?

  • ponieważ mają taki nawyk, nie potrafią inaczej,
  • bo uczone są zbyt silnego dmuchania (“dmuchaj mocno!”) i zbyt duża ilość powietrza gromadzi się właśnie w policzkach,
  • być może wargi i policzki potrzebują jeszcze ćwiczeń, aby się wzmocnić (np. u dzieci w wieku przedszkolnym i młodszych).

Zbyt duża lub zbyt mała siła dmuchania

Czasem nieświadomie uczymy dzieci silnego dmuchania. Przecież świeczki na torcie trzeba jakoś zdmuchnąć, rodzice wołają więc: „Mocno dmuchaj!”. Taki sposób dmuchania stosują potem w każdej sytuacji. Niektóre z kolei dmuchają zbyt słabo (przyczyny mogą być różne, m. in. płytki oddech). Korzystne jest uczenie różnych sposobów dmuchania: mocnego i słabego. W zabawie możesz dziecku pokazać różnice między jednym a drugim. Do zabawy użyj piórek, na których łatwo pokazać te różnice.

Brak rozróżnienia między dmuchaniem a chuchaniem

Niektóre maluchy dmuchają w taki sposób, że ich dmuchanie bardziej przypomina chuchanie. Można bardzo łatwo nauczyć dziecka różnic między jednym i drugim. Jak?

  • chuchanie uzyskamy wypowiadając szeptem głoski [h] lub [a], [o] [u], bądź sylab [ha] [ho] [hu],
  • podczas chuchania przykładamy dłoń do ust i wyczuwamy ciepłe powietrze – pokaż to dziecku,
  • chuchajcie na małe lusterko albo lustro, obserwujcie pojawiającą się na nim parę,
  • następnie dmuchajcie na tę parę, aby zniknęła, opowiedz dziecku, że dmuchanie to coś odwrotnego do chuchania – powietrze leci zimne i dlatego para znika z lusterka szybko.

Niewłaściwa pozycja podczas zabaw oddechowych

Bawiąc się z dzieckiem w zabawy oddechowe zwróć uwagę na postawę. Podczas tych zabaw możecie stać lub siedzieć. Zwracaj uwagę na proste plecy, a właściwie na prosty brzuch. Jeśli przepona jest ściśnięta, wówczas oddech, będzie płytszy, a dmuchanie mniej efektywne.

Dodaj komentarz