Zwróć uwagę na emocje

Godne uwagi? Podaj dalej: Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Rozpoznawanie i nazywanie stanów emocjonalnych na podstawie wyrazów twarzy jest ważną umiejętnością, choć wcale nie jest proste. Jeśli zwrócimy uwagę kilkulatków na emocje i wyrazy twarzy, jakie im towarzyszą, łatwiej rozbudzimy zainteresowanie ćwiczeniami buzi i języka, które trzeba wykonywać podczas terapeutycznych zajęć logopedycznych. Problem z nazywaniem emocji (nawet tych podstawowych) występuje u osób z autyzmem oraz u osób z afazją. Oto zestaw plansz, który można wykorzystać w pracy terapeutycznej z przedszkolakami, a także z osobami autystycznymi lub osobami z afazją/dysfazją. Zestaw ten służy do nauki rozpoznawania i nazywania kilku podstawowych stanów emocjonalnych.

 

Jak pracować z wykorzystaniem tablic?

Drukujemy szablon.

Krok 1: Prezentacja. Wybieramy plansze, które przedstawiają emocje i prezentujemy naszym podopiecznym, nazywając poszczególne stany emocjonalne i podkreślając charakterystyczne cechy w wyglądzie twarzy (zwłaszcza ułożenie brwi i ust).

Krok 2: Identyfikacja stanu emocjonalnego na podstawie wyrazu twarzy. Kładziemy przed pacjentem (lub uczniem / dzieckiem)

  • jedną pustą planszę  z głową chłopca lub dziewczynki bez wyrazu twarzy (na poniższych ilustracjach – po lewej),
  • jedną wybraną planszę z twarzą wyrażającą emocje (na poniższych ilustracjach – po prawej),
  • dwa lub więcej koła z wyrazami twarzy (minimum dwa, aby była możliwość wyboru).

Pacjent dobiera odpowiednią minę i układa ją na pustym szablonie, jednocześnie nazywając stan emocjonalny postaci (jeśli potrafi).

Krok 3 (dla umiejących czytać lub osób, które nie komunikują się werbalnie, ale mają zachowaną umiejętność czytania): Kładziemy przed pacjentem planszę z twarzą wyrażającą emocje (bez napisu), dodatkowo 2 lub 3 napisy zawierające nazwę stanu emocjonalnego. Prosimy pacjenta, aby dobrał odpowiednią etykietę i ułożył ją u dołu planszy.

Krok 4: Rysowanie emocji. Plansze bez wyrazów twarzy możemy zafoliować lub włożyć do plastikowych ofertówek. Do wykonania tego ćwiczenia potrzebne będą dodatkowo pisaki suchościeralne i gąbka. Kładziemy przed pacjentem wybraną planszę przedstawiającą stan emocjonalny i prosimy o jego odwzorowanie.

No i koniecznie przy każdej wersji ćwiczenia zachęcamy naszych podopiecznych do naśladowania min, które akurat „opracowujemy”.

Uwaga: praca z osobami autystycznymi wymagać będzie nieco innego postępowania terapeutycznego, ponieważ osoby takie mogą mieć problem ze wykonywaniem poleceń.


emocje_08

emocje_07a

emocje_06

emocje_05

emocje_04

emocje_03

emocje_02

emocje_01