Utrwalanie głoski R w połączeniu z T oraz D na początku wyrazu – szablon Biedronki

Godne uwagi? Podaj dalej: Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

Aby wykonać kolorowe pomoce logopedyczne wcale nie trzeba dużych nakładów pracy. Oto propozycja szablonu do utrwalania głoski R w połączeniu z głoską [T] oraz [D] na początku wyrazu.

Szablon składa się z czterech plansz oraz 26 biedronek, na spodzie których są zapisane zakończenia wyrazów. Biedronki od spodu są numerowane, co ułatwi odnalezienie właściwego pola, na którym należy położyć biedronkę. Proponujemy dwie wersje tej zabawy.

utrwalanie R - szablon biedronki

 

Wersja 1. Podstawowa

Rozkładamy przed uczestnikami ćwiczenia wszystkie plansze. Na planszach biedronki układamy brzuchami do góry. Uczestnikom tłumaczymy, że na kwiatach i listkach są biedronki, które niestety przewróciły się na grzbiet. Aby móc przewrócić je na brzuch należy prawidłowo odczytać lub wypowiedzieć słowo, które powstanie z połączenia liter znajdujących się na żółtym polu planszy oraz na brzuchu biedronki. Jeśli dziecko prawidłowo wypowie wyraz – może odwrócić biedronkę na brzuch. Rozpoczynamy od połączenia, które dziecko ma najlepiej opanowane (nie sugerujemy się numeracją pól na planszy). Jeśli dziecko najlepiej wypowiada połączenie „TRA”, to od tego zaczynamy. Jeśli „DRU” – zaczynamy od „dru” (itd.).

utrwalanie R - szablon biedronki

utrwalanie R - szablon biedronki

utrwalanie R - szablon biedronki

Wersja 2. Zaawansowana

Plansze rozkładamy przed uczestnikiem / uczestnikami ćwiczenia. Biedronki wkładamy do pudełka lub np. woreczka z materiału, z którego uczestnicy będą je losować. Uczestnicy kolejno losują biedronki,układają je na właściwych polach, odczytują wyrazy, które powstały i odwracają biedronkę na brzuch, jeśli prawidłowo wypowiedzą wyraz. Grę można też urozmaicać, np. dodać regułę, że jeśli ktoś niepoprawnie wypowie powstałe słowo, stoi kolejkę, czyli nie może losować kolejnej biedronki. Kolejny gracz może przejąć utracony przez poprzednika punkt, jeśli prawidłowo wypowie dane słowo. W tej wersji zabawy warto sumować punkty dla każdego uczestnika. Jaką wersję urozmaicenia wybierzecie to już zależy od Was.

Szablony

Ten szablon można wydrukować w wersji kolorowej oraz czarno-białej. Kolorowa wersja szablonu pochłania całkiem sporą ilość tuszu, dlatego też dołączamy wersję czarno-białą dla tych, którzy mają mniej tuszu, a więcej czasu na kolorowanie 😉 Zresztą wersje kolorowane ręcznie mogą być całkiem fajną odmianą i wyglądają również bardzo ładnie.

Miłej zabawy! 🙂

 

 • http://www.blox.pl/html?page=userProfilePreview&username=mcleodka72 mcleodka72

  Wspaniałe pomysły. Ja też mam ich wiele w głowie, ale nie potrafię wykonać tego z wykorzystaniem komputera. Ale teraz nie muszę się martwić. Tutaj jest wszystkiego pod dostatkiem. Niesamowity blog. 🙂

 • http://www.logovita.pl/ Gość: aga logopeda, user-46-112-112-200.play-internet.pl

  Biedronki są extra 🙂 wykorzystałam je też do szumiących, a co tam 🙂 dzieciaki szczęśliwe, zadanie bardzo się im podoba ! dzięki za pomysł !

 • Gość: Anna, user-46-113-191-75.play-internet.pl

  Niesamowity blog!!! nie mogę wyjść z podziwu, że jednak są logopedki, które chętnie dzielą się z innymi swoimi pomysłami, czyniąc to w sumie bezinteresownie i pokazując, że logopedia to nie tylko nudne ćwiczenia przed lustrem, to także świetna zabawa:) pozdrawiam i życzę samych sukcesów

 • logopediapraktyczna

  Dziękujemy za wszystkie miłe słowa! 🙂

 • pedlog

  Dopiero Was znalazłam. Mam nadzieję że również wykorzystam Wasze pomysły w pracy. Pozdrawiam cały zespół

 • Gosia

  Dopiero rozpoczynam swoją przygodę z logopedią i Wasza strona niezwykle pomaga, motywuje i inspiruje 😀 tak bardzo, że chyba pierwszy raz piszę komentarz na internetowym blogu;)

 • gosia

  Super pomoc, zalaminowana będzie służyła jeszcze przez pewien czas:)