Smakowite ćwiczenia buzi i języka

smakowite_cwiczenie_jezyka_01_iluO zlizywaniu czekolady jako świetnym ćwiczeniu dla języka słyszał chyba każdy logopeda. Można je nieco utrudnić i jednocześnie urozmaicić. Gimnastyka języka w przedstawianej tu zabawie naprawdę wymaga wiele wysiłku i świetnie angażuje większość mięśni języka. A przy tym dobra zabawa gwarantowana. Ćwiczmy razem z dziećmi! :)

 

Do przygotowania ćwiczenia będą potrzebne: polewa czekoladowa lub pół tabliczki wybranej czekolady bez dodatków, łyżeczki, plastikowe foremki do wycinania ciastek (koniecznie z jednym gładkim zaokrąglonym brzegiem!), patyczki od Danonków (zwykle dodawane są do Danonków w sezonie letnim, aby można było zrobić lody). No i koniecznie chusteczki higieniczne do wycierania buzi :)

 

smakowite_cwiczenie_jezyka_02

 

Polewę rozpuszczamy w kąpieli wodnej (czekoladę w kąpieli parowej). Łyżeczki smarujemy rozpuszczoną czekoladą od wklęsłej strony, patyczki od Danonków – od strony obrazka, foremki do ciastek – od strony gładszej, aby dzieci nie poprzecinały sobie języka zlizując czekoladę.

 

Zostawiamy czekoladę do całkowitego zastygnięcia. Potem można wykorzystywać te „pomoce dydaktyczne” w ćwiczeniu. Zacznijmy od patyczków z Danonków. Pod czekoladą jest ukryty obrazek wytłoczony w łyżeczce obrazek, co dla dzieci stanowi dodatkową motywację do jej zlizywania. Potem przechodzimy do oblizywania trudniejszych kształtów: łyżeczki i foremki do ciastek.

 

Zadaniem dzieci jest zlizywanie czekolady w taki sposób, aby używać do tego tylko języka. Język powinien jak najwięcej poruszać się poza jamą ustną. Może się wyginać na wszystkie strony, a w szczególności w górę i w dół oraz na boki. Zwracajmy uwagę dziecka na to, aby język na przemian naprężał się podczas zlizywania i rozluźniał w przerwach. Przypominajmy dziecku o przełykaniu śliny. Zwracajmy uwagę na to, aby podczas ćwiczenia pracował przede wszystkim język, który „maluje obrazek” i porusza się jak pędzel. Głowa i ręka trzymająca patyczek powinny pozostawać w jednej pozycji. Usmarowaną od czekolady buzię można po prostu… oblizać :)

 

smakowite_cwiczenie_jezyka_01

 

Można też poprosić dziecko o wysunięcie języka i naprężenie go, a samemu przesuwać po języku patyczkiem z czekoladą (przesuwamy tylko wówczas, gdy język jest naprężony, gdy się rozluźnia – przerywamy).

 

Ćwiczenie ma same zalety:

    • wymaga dużego wysiłki, aby zlizać całą czekoladę (dlatego lepiej zrobić polewę czekoladową, a nie smarować masłem czekoladowym)
    • angażuje całą grupę mięśni buzi i języka, a różne kształty, które posmarujemy czekoladą – dodatkowo urozmaicają zabawę i różnicują stopień trudności
    • pomoce dydaktyczne można przygotować wcześniej i przechowywać w lodówce, a kiedy będą potrzebne – po prostu użyć
    • na a przede wszystkim jest smacznie :)

Ćwiczmy razem z dziećmi, bo będzie to również dla nas świetna zabawa, a dzieci najlepiej zrozumieją, jak mają wykonywać ćwiczenie, jeśli sami damy im przykład.

Dziś życzę Wam smacznej zabawy! :)