Prowadzenie dokumentacji logopedycznej

katalogowanie_miniCo prawda rozpoczęły się już wakacje, ale dla wielu z nas to jeszcze nie czas na wypoczynek. Nawet jeśli zajęcia logopedyczne odbywają się rzadziej niż w okresie nauki szkolnej, warto wykorzystać ten czas aby uporządkować dokumentację, która nagromadziła się podczas całego roku szkolnego, a także przygotować dokumenty na kolejny rok pracy. Być może przyda Wam się system, który proponujemy poniżej. Bardzo łatwo go przygotować i łatwo dzięki niemu odnaleźć dokumenty dotyczące danej grupy ćwiczeń lub wybranego pacjenta.

Jak przechowujecie dokumentację, karty logopedyczne, arkusze obserwacji oraz kartki z różnego rodzaju wydrukami? Najlepiej pogrupować je tematycznie. Przechowywanie w koszulkach wpiętych w segregator nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, bo chcąc znaleźć jeden dokument musimy za każdym razem wyjąć całą zawartość koszulki. Można każdą kartę pacjenta przechowywać w osobnej teczce „zawieszkowej”, ale w końcu braknie miejsca na przechowywanie. Można też wykonać przekładki, które w prosty sposób pozwolą nam odnaleźć potrzebne dokumenty. Oto przykłady:

 

katalog_3

 

Tutaj można znaleźć szablon do wykonania przekładek.

A oto inne propozycje na oddzielenie kart pacjentów zgrupowanych w jednej teczce lub segregatorze:

katalog_2

Wykonujemy je w ten sposób, że kartkę formatu A4 dziurkujemy ze strony krótszego boku. Następnie zaginamy w takiej odległości wzdłuż krótszego boku, aby zagięcie wystawało mniej więcej 2 cm poza obszar kartek w segregatorze. Następnie naklejamy paseczki, na których zapisujemy odpowiednie dane (na przykład imię, nazwisko pacjenta, nr karty itd). Szablony paseczków do edycji możecie znaleźć tutaj:

Dla większej czytelności najlepiej użyć kolorowych papierów do przekładania, a do wykonania przekładek z pierwszego przykładu – kolorowej tektury w formacie A4.

Taki sposób dobrze sprawdza się w prowadzeniu każdej dokumentacji, nie tylko logopedycznej.

Miłego katalogowania! :)

Jeśli spodobał Ci się wpis kliknij „Lubię to” nad artykułem. Dziękujemy! :)