Prowadzenie dokumentacji logopedycznej

katalogowanie_miniCo prawda rozpoczęły się już wakacje, ale dla wielu z nas to jeszcze nie czas na wypoczynek. Nawet jeśli zajęcia logopedyczne odbywają się rzadziej niż w okresie nauki szkolnej, warto wykorzystać ten czas aby uporządkować dokumentację, która nagromadziła się podczas całego roku szkolnego, a także przygotować dokumenty na kolejny rok pracy. Być może przyda Wam się system, który proponujemy poniżej. Bardzo łatwo go przygotować i łatwo dzięki niemu odnaleźć dokumenty dotyczące danej grupy ćwiczeń lub wybranego pacjenta.

Jak przechowujecie dokumentację, karty logopedyczne, arkusze obserwacji oraz kartki z różnego rodzaju wydrukami? Najlepiej pogrupować je tematycznie. Przechowywanie w koszulkach wpiętych w segregator nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, bo chcąc znaleźć jeden dokument musimy za każdym razem wyjąć całą zawartość koszulki. Można każdą kartę pacjenta przechowywać w osobnej teczce „zawieszkowej”, ale w końcu braknie miejsca na przechowywanie. Można też wykonać przekładki, które w prosty sposób pozwolą nam odnaleźć potrzebne dokumenty. Oto przykłady:

 

katalog_3

 

Tutaj można znaleźć szablon do wykonania przekładek.

A oto inne propozycje na oddzielenie kart pacjentów zgrupowanych w jednej teczce lub segregatorze:

katalog_2

Wykonujemy je w ten sposób, że kartkę formatu A4 dziurkujemy ze strony krótszego boku. Następnie zaginamy w takiej odległości wzdłuż krótszego boku, aby zagięcie wystawało mniej więcej 2 cm poza obszar kartek w segregatorze. Następnie naklejamy paseczki, na których zapisujemy odpowiednie dane (na przykład imię, nazwisko pacjenta, nr karty itd). Szablony paseczków do edycji możecie znaleźć tutaj:

Dla większej czytelności najlepiej użyć kolorowych papierów do przekładania, a do wykonania przekładek z pierwszego przykładu – kolorowej tektury w formacie A4.

Taki sposób dobrze sprawdza się w prowadzeniu każdej dokumentacji, nie tylko logopedycznej.

Miłego katalogowania! :)

Jeśli spodobał Ci się wpis kliknij „Lubię to” nad artykułem. Dziękujemy! :)

24 Responses to Prowadzenie dokumentacji logopedycznej

 1. caramellita pisze:

  Pomysł fajny, tylko że ja mam chwilową (lub trwałą) awersję do papierów, tudzież ich segregowania i nawet te ładne zestawienia kolorystyczne mnie nie przekonują :))
  No, a poza tym, kto ma wakacje, ten ma …

 2. Niestety papiery to część naszej edukacyjnej rzeczywistości. Duża cześć! I coraz większa… Niestety…

 3. sensatka pisze:

  Dziewczyny mam pytanko. Od września zaczynam pracę jako logopeda w przedszkolu.
  Doradźcie proszę jaką dokumentację powinnam prowadzić w przedszkolu.
  Wiadomo, że karty mowy dziecka i karty przebiegu zajęć. Czy prowadzicie też dzienniki i jak one wyglądają, czy coś jeszcze?
  Bardzo proszę o odpowiedzi
  Z góry dziękuję:)

  • logopediapraktyczna pisze:

   Dzienniki zwykle otrzymuje się od dyrektora placówki, a jeśli nie – trzeba się o dziennik upomnieć. Mają różną formę. Zazwyczaj nie ma tam zbyt dużo miejsca na rozpisywania się. To, jak się opisuje zajęcia raczej nie jest narzucone. (Jeśli ktoś się spotkał z innym podejściem – poprawcie mnie). Najlepiej robić to tak, aby samemu się nie pogubić. Na tyle ogólnie, aby nie zapisać połowy dziennika jedną notatką z zajęć i na tyle szczegółowo, aby wiedzieć, co z kim było „przerobione”. (przepraszam za potoczny język)

   W dzienniku może być też miejsce na zapiski ze spotkań z rodzicami (czy to indywidualnych, czy w ramach zebrań). Jeśli nie ma, warto je sobie samemu wydzielić. Czasem logopedzi wykonują krótką notatkę przy rodzicu, tuż po rozmowie i proszą rodzica o podpisanie tej notatki. Jednak ja bym nie przesadzała ze zbędnymi formalnościami. Taki podpis może być konieczny np. wtedy, kiedy sugerujemy wykonanie u podopiecznego dodatkowych badań i informujemy o tym rodzica podczas rozmowy, ale także w przypadku trudniejszej współpracy z rodzicami (czego oczywiście nikomu nie życzę).

   Na początek warto pomyśleć też o zgodach rodziców na uczestnictwo dzieci w zajęciach logopedycznych. Często się o tym zapomina. Najlepiej przygotować sobie taki szablon, który uzupełniamy tylko imieniem i nazwiskiem dziecka, ewentualnie numerem / nazwą grupy, no i oczywiście musi mieć miejsce na aktualną datę i podpis rodzica wyrażającego zgodę.

   Warto też zadbać o to, aby w naszej dokumentacji znalazły się kserokopie opinii i orzeczeń specjalistów, jeśli dziecko takowe posiada. Oszczędzi nam to biegania do archiwów, kiedy będziemy chcieli w środku roku szkolnego sprawdzić, co było napisane w opinii lub orzeczeniu.

   Jeśli o czymś zapomniałam – uzupełnijcie proszę moją wypowiedź:)

 4. natalia pisze:

  witam mam ogromny problem dostałam dzienniki do uzupełnienia i nie mam pojęcia jak je uzupełnić bo nigdy tego nie robiłam to moja pierwsza praca w charakterze logopedy!!Proszę o pomoc!

 5. Dorota pisze:

  Witam! Również chciałabym się dowiedzieć jak wygląda prowadzenie takiego dziennika-mam tą samą obawę co Natalia, prosiłabym o kontakt e-mail. Pozdrawiam! :)

 6. Basia pisze:

  Witam, czy mogłabym prosić również na maila odpowiedź na pytania Natalii i Doroty??:)Byłabym wdzięczna:) Pozdrawiam!!

 7. ilona pisze:

  Byłabym wdzięczna za pozyskanie tych samych informacji drogą mailową, co moje poprzedniczki. Dotyczy prowadzenia dziennika logopedycznego.
  Z góry dziękuję za pomoc.

 8. kasiasz pisze:

  Znajduję się w gronie tych „nieopierzonych”, więc jeśli istnieje taka możliwość to również proszę o informację na maila w sprawie uzupełniania dziennika. Serdecznie dziękuję!

 9. Agnieszka pisze:

  Ja też poproszę maila o prowadzeniu dziennika. Proszę :)

 10. Joanna pisze:

  Świetny przykład prowadzenia dokumentacji logopedycznej. Od lutego prowadzę zajęcia logopedyczne we własnym gabinecie i wciąż zmieniałam sposób prowadzenia dokumentacji. Każde dziecko ma swoją teczkę, co jest na dłuższą metę niezbyt wygodne, bowiem może się zdarzyć że któraś z nich gdzieś się zapodzieje, a Wasz przykład jest prostym i czytelnym rozwiązaniem. Skorzystam! Będę natrętem – również bardzo proszę o informacje na temat prowadzenia dziennika w przedzkolu. Jestem na etapie rozmów z dyrektorami placówek i ta wiedza mam nadzieję bardzo mi się przyda. Z góry dziękuję i Pozdrawiam:)

 11. Hania pisze:

  Jeśli można również prosiłabym o podpowiedź w sprawie wypełniania dziennika. Nadmienię tylko ,że mam bardzo dużo dzieci na terapii i nie wiem jak zapisywać te zajęcia ,żeby wszystko się zmieściło. Biorę w grupach po 2-3 dzieci z podobnymi zaburzeniami

 12. logopediapraktyczna pisze:

  Kochani! Nie sądziłyśmy, że ten temat może spotkać się z takim zainteresowaniem. Większość z Was pewnie już otrzymała odpowiedź mailem. Jednak wciąż przychodzą nowe pytania dotyczące prowadzenia dziennika. W związku z tym uczynimy to tematem jednego z kolejnych wpisów (prawdopodobnie najbliższego). Na przykładowym i dość popularnym dzienniku opiszemy, co i jak można robić. Pozdrawiamy serdecznie!

 13. agnieszka pisze:

  chciałam zapytać, czy te informacje odnośnie prowadzenia dziennika i innej dokumentacji w przedszkolu już sie pojawiły, jeśli mogę prosić o informacje na maila

 14. Pauletta pisze:

  bardzo prosiłabym także o maila z informacją nt. wypełniania dziennika. Z góry dziekuje.

 15. malagoska pisze:

  Jeśli można to bardzo proszę o maila z informacją nt. wypełniania dziennika. Z góry dziekuje.

 16. Gosia pisze:

  Witam,
  mam problem: od tego roku dostałam „inny” dziennik do zajęć logopedycznych. Typowo specjalistyczny. W dzienniku mieści się tylko 10 osób, więc takich dzienników mam obecnie 12. W każdym dzienniku musiałam zamieścić ogólny plan pracy logopedy oraz dla każdego dziecka- indywidualny, ponieważ dziennik jest tak zbudowany (cała strona A4 na informacje o jednym dziecku + indywidualny plan). Ponadto przy każdych zajęciach, przy każdym nazwisku, muszę w punktach wypisywać, co dziecko robiło i zaznaczać indywidualne uwagi.
  Moje pytanie: czy w takiej sytuacji muszę dodatkowo pisać Plan Pracy Logopedy? Czy taka dokumentacja nie jest już wystarczająca. Dodam, że godziny mam w przedszkolu i szkole.
  Z góry dziękuję ;-)

  • Logopedia Praktyczna pisze:

   Gosiu, jeśli w dzienniku jest miejsce na ogólny plan pracy logopedy i szczegółowe plany indywidualne dla każdego ucznia, to wydaje mi się, że taki plan pracy logopedy pisany w dzienniku jest wystarczający, bo nie ma sensu powielać dokumentów. Jednak zawsze najlepiej skonsultować to z dyrektorem placówki, bo czasem w wyniku ewaluacji lub innej kontroli może się okazać coś odwrotnego. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 4 = trzydzieści dwa

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>