Piłka nożna – zabawa oddechowa

Godne uwagi? Podaj dalej: Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Pamiętacie zabawę oddechową z wykorzystaniem pudełka po pralinkach? Dalej wzbudza entuzjazm u dzieci, ale po latach wykorzystania tejże wersji chciałoby się jakiejś odmiany. Na tej fali powstało boisko piłkarskie do gry w „dmuchaną” piłkę nożną 🙂 Do jego przygotowania potrzebujemy kilka materiałów recyclingowych i narzędzi, nieco wolnego czasu i cierpliwości przy wycinaniu. Ale efekt jest tego wart.

 

Piłka nożna – zabawa oddechowa

Na czym polega zabawa

Jak to zwykle w zabawie oddechowej – na dmuchaniu. Różnica między „piłką nożną” a „piłeczką do dołeczka” jest taka, że na boisku łatwiej przedmuchiwać piłkę z dołka do dołka. Dobra więc będzie dla początkujących. Zabawa jest przeznaczona dla dwóch graczy. W drodze losowania lub umowy gracze ustalają kolor swoich „zawodników – dołków” (w tym przypadku czerwony lub żółty). Losują  też, kto rozpoczyna grę.

Dmuchają w piłkę, starając się podać do „swojego” gracza.  Przejęcie piłki następuje wówczas, gdy nie trafią do swojego gracza, a do gracza drużyny przeciwnej. Gol pada wówczas, gdy piłkę umieści się w dołku znajdującym się na polu bramkowym przeciwnika. Może i jest to trochę niesprawiedliwe, bo bramkarz nie ma możliwości obrony, ale eliminujemy w ten sposób „dmuchaczy” którzy zbyt dużą siłą dmuchnięcia próbują umieścić piłeczkę od razu w bramce przeciwnika. Reguły możecie oczywiście poprawić i dostosować do własnych potrzeb.

W każdym razie graczy mamy jedenastu (jak w prawdziwej drużynie), umieszczonych naprzemiennie, jak w „piłkarzykach” stołowych. Formację graczy też możecie rozmieścić według własnego pomysłu, może być zupełnie inna niż w moim przykładzie. Fachowców w dziedzinie piłki nożnej z góry przepraszam za wszelkie nieścisłości. 😉

Co będzie potrzebne do przygotowania

 • Pudełko (denko i wieczko)
 • Taśma dwustronnie klejąca
 • Klej biurowy
 • Klej na gorąco (najnowszy „przyjaciel” logopedy obok laminarki 😉 )
 • Arkusze papieru kolorowego (zielony, biały, dwa kolory do zaznaczenia „piłkarzy-dołków”)
 • Wytłoczki od jajek i / lub duże nakrętki od butelek
 • Nożyczki (najlepiej z wąskim czubkiem)
 • Nożyk do tapet (znacznie ułatwia wycinanie kół w grubej tekturze
 • Opcjonalnie: farba do pomalowania dołków jeśli podkleicie je dołkami z wytłoczek
 • Pomocniczo: szablon do wydrukowania
 • Piłeczka ping pongowa (albo najlepiej kilka, na wypadek gdyby się gubiły w czasie gry)

Dobór pudełka

Moje pudełko ma rozmiar 22,5 cm na 37,5 cm na 4,5 cm. Jak widzicie dołki są rozmieszczone dosyć gęsto (minimalna odległość między nimi to 1,5 cm). Mniejsze pudełko raczej się nie sprawdzi. Skąd pudełko? Moje jest po akcesoriach modelarskich, ale rozumiem, że nie każdy ma w rodzinie modelarza 😉 Trzeba zatem pokombinować, może po czekoladkach, po butach? Coś, co nie będzie bardzo grube, bo trzeba wyciąć koła. Ostatecznie można zrobić samodzielnie pudełko ze sztywnego kartonu.

Piłka nożna – zabawa oddechowa

Robimy boisko

Większe pudełko staje się denkiem, a mniejsze chowamy do większego po obcięciu ścianek do wysokości mniej więcej 2,5 cm. Teraz na zielonym papierze drukujemy schemat dołków z szablonu. Możecie zrobić własny. Otwory na dołki mają 38 mm (tyle, ile średnica piłki ping pongowej). Przyklejamy je symetrycznie po obu stronach boiska. Użyłam do tego taśmy dwustronnej, bo działa szybko i jest mocna. Teraz trochę pracy ręcznej. Wycinamy otwory na dołki. Użyłam do tego zwykłego nożyka do tapet. To zdecydowanie ułatwia pracę.

Piłka nożna – zabawa oddechowa (rozmieszczenie dołków)

Następnie wycinamy obramowania dołków – piłkarzy oraz linię środkową boiska i linie bramkowe. Naklejamy je na planszę. Teoretycznie zadanie byłoby skończone, ale jeśli zostawicie dołki bez dna, to dmuchanie będzie bardzo trudne. Warto więc wykończyć pracę podklejając otwory dołkami, które zrobicie z wytłoczek po jajkach lub dużych plastikowych zakrętek. Jak widzicie użyłam tego i tego. Jedno i drugie sprawdza się dobrze. Przed przyklejeniem klejem na gorąco pomalowałam wnętrze zwykłą plakatówką, żeby kolory „piłkarzy” były lepiej widoczne. Dzięki „dołeczkom” powietrze ma się od czego odbić i unosi piłkę.

Piłka nożna – zabawa oddechowa (widok od spodu)

W swoim projekcie pokusiłam się jeszcze o zrobienie tablic reklamowych, które widać zwykle wokół boiska 🙂 Jak na razie reklamuję tylko stronę Logopedii Praktycznej, ale oferty od sponsorów są mile widziane. 😉 Dane do kontaktu w zakładce „kontakt” 😉

Mam nadzieję, że zabawa oddechowa „Piłka nożna” ucieszy młodych entuzjastów futbolu. 🙂

Piłka nożna – zabawa oddechowa

Piłka nożna – zabawa oddechowa

Dodaj komentarz