Piankolina – rozwijamy sprawność manualną i utrwalamy głoski

Godne uwagi? Podaj dalej: Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Sprawność manualna oraz mowa są ze sobą ściśle powiązane. W terapii logopedycznej nie należy marginalizować a tym bardziej pomijać stymulowania sprawności manualnej. Warto sięgnąć do różnorodnych form aktywności, pobudzających małą motorykę. Bardzo wdzięcznym i popularnym ostatnio materiałem plastycznym jest piankolina, którą możemy wykorzystać do ćwiczeń manualnych połączonych ze stymulacją mowy lub utrwalaniem prawidłowej wymowy głosek.

Proponujemy zabawę, która polega na lepieniu, zgadywaniu i nazywaniu. Prosta, ale wywołująca wiele radości u dzieciaczków, a przy tym rozwijająca zabawa, do której potrzebne będą:

  • kilka kolorów piankoliny (2-4 kolory),
  • niewielkie karteczki z nazwami zwierząt lub przedmiotów, których nazwy zawierają „trudne głoski” (na jednej karteczce – jedna nazwa).

Warto starannie dobrać wyrazy, ponieważ nie wszystko da się ulepić z piankoliny w taki sposób, aby było „czytelne”. Na początku zabawy dzieci losują karteczkę z nazwą przedmiotu / zwierzęcia, a następnie wykonują dany przedmiot lub zwierzę z piankoliny. Reszta grupy ma za zadanie odgadnąć i prawidłowo wymówić nazwę zwierzęcia / przedmiotu. Lepienie z piankoliny trwa dosyć krótko, więc podczas jednej sesji można ulepić kilka przedmiotów / zwierząt.

Za prawidłowe wypowiedzenie nazwy przedmiotu uczestnicy mogą otrzymywać jakieś cząstkowe punkty (rodzynki, owoce??? – wszystko zależy od Waszej pomysłowości). Na koniec porównujemy, kto zebrał najwięcej punktów. Pamiętajmy o tym, aby ta zabawa była rzeczywiście… zabawą. Dlatego szczególnie polecamy ją na wspólne popołudnia i weekendy z rodziną. A o to nasze inspiracje:

piankolina_all