Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos – krok po kroku

Godne uwagi? Podaj dalej: Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Jesteśmy u progu jesieni i nierozłącznie związanych z nią infekcji. To najwyższy czas, jeśli chcemy nauczyć dziecko wydmuchiwania nosa i zdążyć przed jesiennym katarem (jeśli jeszcze Was nie dopadł).

 

W jakim wieku dziecko opanowuje wydmuchiwanie nosa

Nie ma prostej odpowiedzi. Można próbować uczyć już trzylatki, jeśli ładnie dmuchają buzią i dobrze rozumieją nawet bardziej złożone komunikaty.

Dlaczego nie warto odkładać tej lekcji

Ze względów zdrowotnych (lepiej oczyszczony nos to krótsza infekcja i mniejsze ryzyko powikłań typu zapalenie ucha czy zatok) i praktycznych (nie będzie potrzeba tych wszystkich wymyślnych urządzeń do oczyszczania nosa). Poza tym, jeśli Twoje dziecko chodzi na terapię logopedyczną, to każdy katar jeśli nawet nie wyłącza go z zajęć, to bardzo utrudnia ćwiczenie.

Częste i przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych są też przyczyną wykształcenia się nieprawidłowego sposobu oddychania przez usta, a za tym może iść pojawienie się wady wymowy w postaci seplenienia (język automatycznie „wypływa” przez ciągle otwartą buzię). Warto zatem nie odkładać tej lekcji.

Najpierw nauka dmuchania buzią

Jeśli dziecko nie rozumie, co to znaczy dmuchać, to tym bardziej nie zrozumie, co znaczy dmuchać nosem. Zatem zanim zaczniesz uczyć swojego malucha wydmuchiwania nosa, upewnij się, że umie on dobrze dmuchać buzią. Możesz to zrobić bawią się w zabawy oddechowe. Inspiracje do zabaw znajdziesz w tym dziale.

Zacznij naukę, gdy nie ma kataru

Gdy jest katar, to nie jest dobry moment. Najpierw trzeba potrenować „na sucho”. Dosłownie i w przenośni 🙂

Pokaż, jak to robisz

Dzieci chcą być takie jak my dorośli. Kiedy zobaczą i zwrócą uwagę na to, że rodzice wycierają nos, być może chętniej podejmą naukę.

Zabawa w dmuchanie na papierki, która  ułatwi naukę dmuchania nosem

  • Przygotuj z kolorowej marszczonej bibuły garść pasków o szerokości około pół centymetra i długości 4-5 cm. Połóż je na talerzyku.
  • Usiądź prosto na krześle z dzieckiem na kolanach.
  • Unieś talerzyk i przybliż do nosa.
  • Róbcie razem głęboki wdech i wydech, obserwujcie, co się wtedy dzieje z papierkami.
  • Możesz podzielić zabawę na etapy. W jednym etapie ćwiczcie tylko wdychanie. Wdech nosem powinien być głęboki, słyszalny, (można lekko poperfumować paski i poprosić dziecko, żeby głęboko „wąchało”). W drugim etapie poproś dziecko, aby dmuchało noskiem na papierki (pomocne będzie zasłonięcie ust, aby się odruchowo nie otwierały). Początkowo odruch otwierania będzie bardzo silny. Dziecko może samo zasłaniać sobie usta, jeśli zrobimy z tego element zabawy. Dmuchajcie nosami jak najmocniej.
  • Zwróć uwagę malucha, że gdy dmucha noskiem papierki się odsuwają. O to samo chodzi w dmuchaniu noska w chusteczkę. Potrenujcie trochę dmuchanie na papierki. Kiedy będzie już dobrze szło, można próbować przenieść tę umiejętność na dmuchania w chusteczkę.
Jak nauczyć dziecko wydmuchiwania nosa - krok po kroku
Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos? – przez zabawę krok po kroku

Raz jedna, raz druga dziurka

Kiedy dziecko opanuje już sztukę dmuchnięcia nosem, początkowo wycieraj mu nosek, przytrzymując  raz jedną, raz drugą dziurkę. Ze względu na bezpieczeństwo uszu nie wydmuchujemy obydwu dziurek jednocześnie.

Zachęcaj dziecko do samodzielności

Kiedy dziecko opanuje sztukę wydmuchiwania, przechodzimy do następnego kroku, ucząc dziecko, jak ma rozłożyć i trzymać chusteczkę i jak ma zatykać dziurki. Wbrew pozorom nawet ten element jest dla niewprawionych dzieci trudny.

Chwal za każde, nawet najmniejsze postępy

…a jeśli nie ma postępów, doceń próby i wysiłki zapewniając, że na pewno kiedyś będzie szło lepiej. Dzięki pochwałom dziecko dowiaduje się, że robi coś ważnego i że podąża w dobrym kierunku. Dodawaj otuchy przy niepowodzeniach. Nie poddawaj się po pierwszych nieudanych próbach. Wydmuchiwanie nosa to ważna dla zdrowia umiejętność. Gdy dziecko umie to zrobić samodzielnie od A do Z, łatwiej poradzi sobie, gdy mamy lub taty nie ma w pobliżu, czyli  na przykład w przedszkolu.

Na czas zbliżającej się jesieni życzę Wam dużo zdrowia i jak najmniej katarów! 🙂

Dodaj komentarz