Łańcuch słów – ćwiczenia analizy słuchowej, utrwalanie głosek

Godne uwagi? Podaj dalej: Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Sama zabawa jest stara i znana. Jednak warto ją odświeżyć i zastosować w nowej szacie. Zadanie polega na tym, aby wyszukiwać słowa w taki sposób, aby tworzyły łańcuch (ostania litera jednego słowa jest jednocześnie pierwszą literą kolejnego).  Proponujemy wykorzystanie do tej zabawy szablonów do zapisywania słów.  Zabawa ma same zalety: proste reguły, wzbogaca zasób słownictwa, uczy analizy słuchowej wyrazów i na dodatek można wplatać w nią tzw. trudne głoski, aby przemycić materiał językowy do ich utrwalania.

Wersja 1. Podstawowa – szablon łańcucha (zabawa indywidualna)

Dla kogo: dla dzieci, które dopiero poznają zasady tej gry.

Liczba graczy: jedno dziecko.

Co będzie potrzebne: szablon łańcucha, przybory do pisania.

Jak grać: W pierwszym polu (koło u góry) wpisujemy wybraną literę, na którą rozpoczynać ma się pierwsze słowo. Literę tę wybieramy poprzez losowanie, zgadywanki lub po prostu podanie litery przez prowadzącego. Kolejne słowo rozpoczyna się na taką literę, na jaką zakończyło się poprzednie. Warto wprowadzić ograniczenie, że nie mogą pojawiać się słowa zakończone na literę „Y”. Aby pomóc dzieciom w zrozumieniu reguł tej zabawy, wpisujemy odpowiednie fragmenty słów w odpowiednich miejscach w szablonie: pierwsze i ostanie litery w małych oczkach, a środek słów – w dużych. Dla dzieci, które już się trochę wprawią w tej zabawie można wprowadzić utrudnienia, np. ograniczyć czas zabawy do 10 minut.

 ćwiczenie słuchu fonemowego - łańcuch słów

Wersja 2: Podstawowa z punktami – szablon łańcucha lub ślimaka (zabawa indywidualna lub grupowa)

Dla kogo: dla dzieci, które poznały podstawy tej gry.

Liczba graczy: jedno dziecko lub grupa dzieci (2-4 osoby.

Co będzie potrzebne: szablon łańcucha lub ślimaka, tabela punktów, przybory do pisania (dwa kolory): jaskrawy flamaster do zaznaczania liter będących ogniwami oraz inny kolor do wpisywania słów.

Jak grać: Zasady analogiczne, jak w wersji 1, tylko wprowadzamy punktację.

Dla jednego dziecka: Za uzupełnienie szablonu pasującymi do siebie słowami w zadanym czasie (np. 10 minut) dziecko otrzymuje punkty (1 poprawnie dopasowane słowo = 1 punkt). Im więcej poprawnych wyrazów, tym więcej punktów.

Dla grupy dzieci:  Gramy z wykorzystaniem jednego szablonu. Dzieci „sztafetowo” wpisują słowa do szablonu (raz jedno dziecko, raz drugie, raz trzecie itd.). Punkt otrzymują za każdym razem, kiedy wpiszą pasujące słowo. Można narzucić określony czas na każdorazowe wymyślenie i wpisanie słowa (np. 1 minuta). Jeśli gracz nie zmieści się w czasie, słowo wpisuje kolejny gracz. Pamiętajmy, aby każde z dzieci miało równą ilość szans.

Szablon ślimaka można wykorzystać dla dzieci, które już dobrze rozumieją, o co chodzi w tej zabawie. Wówczas pierwszą literę wpisujemy w kole, w środku ślimaka, a ostatnie/pierwsze litery w muszli zamalowujemy jaskrawym flamastrem dla lepszej identyfikacji.

ćwiczenie słuchu fonemowego - łańcuch słów

 

Wersja 3: Ślimak – dla jednego dziecka z utrwalaniem głosek: poziom zaawansowany (zabawa indywidualna)

Dla kogo: dla dzieci, które dobrze poznały zasady tej gry.

Liczba graczy: jedno dziecko.

Co będzie potrzebne: szablon ślimaka, tabela punktów, przybory do pisania (jaskrawy flamaster do zaznaczania liter będących ogniwami oraz inny kolor do wpisywania słów).

Jak grać: Do wersji ze ślimakiem (wersja 2) wprowadzamy dodatkowe utrudnienie: wymyślane i wpisywane słowa powinny (choć nie muszą) zawierać ćwiczoną głoskę (np. „SZ”). Dziecko otrzymuje punkt, gdy zapisany w ślimaku wyraz zawiera tę głoskę i zostanie poprawnie wymówiony. Dodatkowo na koniec zabawy można wyszukać wszystkie litery, które są obrazem trudnych, utrwalanych właśnie głosek. Litery te zaznaczamy np. obrysowując kwadratem lub kółkiem.

Wersja 4: Ślimak – dla grupy dzieci z utrwalaniem głosek: poziom zaawansowany (zabawa indywidualna lub grupowa)

Dla kogo: dla dzieci, które dobrze poznały zasady tej gry.

Liczba graczy: grupa dzieci (2-4 osoby).

Co będzie potrzebne: szablon ślimaka, tabela punktów, przybory do pisania (jaskrawy flamaster do zaznaczania liter będących ogniwami oraz inny kolor do wpisywania słów).

Jak grać: Gramy z wykorzystaniem jednego szablonu. Do wspólnej zabawy możemy zaprosić kilkoro dzieci (2-4 osób). Wówczas wykonujemy zadania, jak w wersji 3, z tą różnicą, że dzieci naprzemiennie wymyślają i wpisują słowa (raz jedno dziecko, raz drugie, itd…). Analogicznie, jak w wersji 3 otrzymują punkty za wstawienie i poprawne wypowiedzenie słowa z trudną (czytaj: aktualnie ćwiczoną) głoską. Dodatkowo na koniec zabawy można wyszukać wszystkie litery, które są obrazem trudnych, utrwalanych właśnie głosek. Litery te zaznaczamy np. obrysowując kwadratem lub kółkiem.

Pobierz i wydrukuj instrukcję zabawy

Kilka słów o punktowaniu

Element rywalizacji jest ważny i potrzebny w tego typu zabawach. Nawet jeśli dziecko rywalizuje z samym sobą, jest to dla niego punkt odniesienia i szansa oceny postępów („Dziś zdobyłem 12 punktów, a ostatnio 8. Poprawiłem się!”). Tabela wyników pomoże w zapisywaniu tych punktów. Można to zrobić na dziesiątki sposobów: rysowanie kwiatuszków, samochodzików, innych przedmiotów, przybijanie pieczątek, naklejanie drobnych naklejek, odbicie śladu własnego palca zamoczonego w farbie, naklejanie mini obrazków wykonanych za pomocą dziurkaczy ozdobnych… Kto jeszcze coś podpowie? 🙂

Miłej zabawy!

ćwiczenie słuchu fonemowego - łańcuch słów

 

Dodaj komentarz