Karmimy rybki  – zabawa oddechowa

Godne uwagi? Podaj dalej: Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Oto prosty pomysł na zabawę logopedyczną, którą możecie zrobić z dziećmi w domu wykorzystując małe piłeczki styropianowe. Dlaczego akurat piłeczki? Są lżejsze od elementów wycinanych z papieru. Bardzo dobrze nadają  się na początek przygody z zabawami oddechowymi, które polegają na przenoszeniu elementów rurką, bo doskonale na nich widać różnicę między „wciąganiem” a wydmuchiwaniem powietrza przez rurkę. Podczas dmuchania piłeczki po prostu odsuwają się. Dają one różne możliwości aranżacji zabawy. Mogą być zarówno pokarmem dla rybek, jak i śniegiem do posprzątania!

 

Co będzie potrzebne:

  • Kolorowy papier, z którego zrobimy rybki, wodorosty, tło i inne elementy zbiornika wodnego (nazwijmy go roboczo „akwarium”).
  • Pudełko w którym wszystko umieścimy. Ja zrobiłam pudełko z białego kartonu, ale równie dobrze sprawdzi się zwykła przykrywka od jakiegoś pudełka, którą wykleicie różnymi elementami. Nie bądźcie przesadnie estetyczni. Nie chodzi o dzieło sztuki, tylko o zaangażowanie dzieci w zabawę.
  • Małe piłeczki styropianowe (u mnie mają średnicę około 1,5 cm). Nie mogą być zbyt duże. (UWAGA! ZABAWA NIEODPOWIEDNIA DLA DZIECI PONIŻEJ 3 ROKU ŻYCIA ZE WZGLĘDU NA DROBNE ELEMENTY, KTÓRE MOGĄ BYĆ POŁKNIĘTE!)
  • Rurka do przenoszenia piłeczek. Dobrze się sprawdza „łamana” czyli harmonijkowa.
  • Dodatkowy pojemnik, z którego dzieci będą zasysać piłeczki.

Wszystkie elementy wycinamy, przyklejamy na swoje miejsce. Piłeczki umieszczamy w naczyniu obok „akwarium”, a następnie przenosimy za pomocą rurki do naszego „akwarium”.

Zamiast kartonowego pudełka można wykorzystać też dwa papierowe talerze. W jednym z nich wycinamy dno. Sklejamy brzegi, które utworzą „ogranicznik”. Chodzi o to, żeby piłeczki nie wysypywały się podczas zabawy. To, jak ozdobicie wnętrze zależy od pomysłowości i materiałów plastycznych, jakimi dysponujecie.

Źródło zdjęcia

Aby dowiedzieć się więcej o technice przenoszenia elementów rurką zajrzyjcie do tej instrukcji oraz tutaj (zabawa zabawą, ale jeśli ma przynieść jakieś korzyści dla oddechu warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów). A jeśli akurat zmagacie się z katarem (w końcu mamy środek sezonu grypowego) polecam przeczytanie podpowiedzi, jak można nauczyć dziecko wydmuchiwać nosek.

Bądźcie zdrowi!

 

Przeczytaj tę informację, jeśli trafiasz do mnie głównie przez Facebooka

Facebook niestety tnie zasięgi. Co to znaczy? To znaczy, że nawet jeśli lubisz profil logopedia praktyczna na Facebooku lub go obserwujesz, może okazać się, że powiadomienia o nowych wpisach i nowinkach z mojej strony docierać będą do Ciebie z opóźnieniem lub wcale. Możesz też zapisać się na newsletter, aby otrzymywać regularne powiadomienia o nowinkach na stronie LP. Wszystkie informacje znajdziesz po prawej stronie lub TUTAJ. Warto to zrobić, ponieważ w najbliższym czasie na stronie będzie się działo wiele ciekawych rzeczy. Bądź na bieżąco!  Nie chcesz zapisywać się do newslettera? Nie ma sprawy. Ale może jesteś użytkownikiem Instagrama? W takim razie zapraszam do śledzenia mojego profilu na IG🙂

Pozdrawiam serdecznieMagda