Jak przygotować niemowlaka do mówienia?

Godne uwagi? Podaj dalej: Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Komunikacja i jej przejaw – mowa, jest jednym z najważniejszych wymiarów naszego istnienia. Od tego, jak przygotujemy nasze dziecko do mówienia zależeć będzie jego rozwój przez całe życie. I nie chodzi tu tylko o rozwój samej mowy. Nie szczędźmy więc naszej uwagi, aby wyposażyć nasze dzieci we wszystko, co niezbędne dla prawidłowego rozwoju mowy i komunikacji.

Zacznijmy od tego, że do mówienia przygotowujemy dziecko niemalże od samego początku jego istnienia. Mówią już o tym chyba wszystkie poradniki dla przyszłych mam, aby komunikować się ze swoim dzieckiem, nawet kiedy jest jeszcze w brzuchu. Można mu puszczać muzykę, rozmawiać z nim, pisać do niego listy, a potem czytać je na głos, czytać książeczki. Ilość pomysłów jest ograniczona tylko wyobraźnią przyszłych rodziców. Zasada jest banalna: traktujmy swoje nienarodzone dziecko tak, jakby już było na świecie i umiało nas usłyszeć. Pod koniec ciąży możemy nawet spróbować zabawy ze światłem. Wykorzystując latarkę próbujemy świecić przez skórę brzucha i sprawdzamy, czy maluch zareaguje. Świetna zabawa – naprawdę polecam! 🙂

No dobrze. Dziecko pojawiło się na świecie, my jesteśmy zmęczeni i nie w głowie nam jakaś stymulacja rozwoju mowy dziecka. Tak naprawdę najlepszy sposób, aby pobudzić dziecko do dobrego rozwoju, w tym także rozwoju mowy, to tak wykorzystać codzienne czynności tak, aby w trakcie ich wykonywania zapewnić dziecku stymulację funkcji mowy.

Nabywanie mowy to skomplikowany proces, który trwa przez kilka pierwszych lat życia dziecka. Aby mowa dziecka dobrze się rozwijała musi być spełnionych kilka warunków. Po pierwsze: dziecko musi słyszeć. Można nauczyć mówienia również dzieci niesłyszące, ale to temat na osobny wpis, a nawet na osobną publikację. Po narodzinach dziecka, jeszcze w szpitalu wykonywane są standardowo przesiewowe badania słuchu. Pozwalają one wychwycić dzieci z wrodzonymi wadami słuchu i w razie potrzeby szybko skierować je na dalsze leczenie.

Mowa dobrze się rozwinie gdy zadbamy, aby nasze dziecko miało dobrze rozwiniętą wrażliwość słuchową (musi umieć odróżniać różne dźwięki i dopiero na tej podstawie uczy się rozróżniać dźwięki mowy), sprawność manualną (dziecko, które ma dobrze rozwiniętą sprawność manualną lepiej radzi sobie z mówieniem i czytaniem), sprawność aparatu mowy (to najłatwiej zepsuć mając niewłaściwe nawyki w codziennych czynnościach), dobre wzorce mowy (jeśli dziecko przebywa w otoczeniu, które mówi niedbale, niewyraźnie, to tak właśnie będzie mówiło).