Dmuchane bibułki z obrazkiem-niespodzianką

Godne uwagi? Podaj dalej: Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter

Oto propozycja pomocy logopedycznej do ćwiczenia oddechowego z wykorzystaniem materiałów, które chyba każdy ma w domu. Przygotujcie kolorowe bibułki lub cieniutkie serwetki, kilka kolorowych kartek, klej, nożyczki i zróbcie bibułki do dmuchania z obrazkiem-niespodzianką!

ćwiczenia oddechowe - dmuchane bibułki

Arkusze bibuły trzeba rozprostować i pociąć na prostokąty o wymiarach mniej więcej 10 x14 cm (jeśli bibuły są w formacie A3 lub zbliżonym, to jest to 8 prostokątów z każdego koloru). Jeśli użyjecie serwetek „barowych”, to jedną serwetkę przeznaczcie na jedną warstwę.

schemat_przyklejania_bibulek

Na każdy arkusz papieru naklejamy 5-6 warstw bibułek z przesunięciem w pionie mniej więcej o 1 cm. Pod ostatnią serwetką naklejamy dowolny obrazek. Możecie przygotować coś sami, albo skorzystać z naszych obrazków pobranych ze tej strony. Górę każdej planszy zaginamy i przyklejamy, aby było bardziej estetycznie wykończone. Gotowe! Można się bawić.

ćwiczenia oddechowe - dmuchane bibułki

Dmuchanie na bibułki nie jest tak proste, jak się wydaje. Techniki są różne. Czasem dzieci próbują zdmuchnąć wszystkie warstwy na raz, aby odsłonić obrazek – trenują w ten sposób długie, ukierunkowane dmuchanie. Można też utrudnić ćwiczenie i polecić, aby dzieci dmuchały przewracając jednym dmuchnięciem tylko jedną (wierzchnią) warstwę bibułki. Wówczas trenujemy krótkie, silniejsze i precyzyjne wydechy, podczas których mocniej pracuje przepona.

Nie trzeba przypominać, że bibułki można przewracać jedynie dmuchając. Palców używać można jedynie do przytrzymywania całej planszy, aby nie „odfrunęła”! 🙂 Obrazek jest swoistą motywacją do dmuchania i dzieci cieszą się, gdy uda im się go odkryć.  Można też użyć do tego ćwiczenia obrazków, w nazwach których znajdują się utrwalane głoski. Wszystko zależy od Waszej inwencji.

Fajna zabawa. Spróbujcie sami! 🙂

ćwiczenia oddechowe - dmuchane bibułki

 • Iza

  Dmuchane bibułki to świetny pomysł na ćwiczenie oddechowe, bardzo proste do wykonania, a ile radości sprawiają dzieciakom (już wypróbowałam). Dodatkowo pomyślałam, że może to być też dobra pomoc do ćwiczeń artykulacyjnych. Sposób jest bardzo prosty….zamiast obrazka-niespodzianki przykleiłam obrazek przedstawiający ćwiczenie narządów artykulacyjnych (np. zdjęcie dziecka „czyszczącego zęby”). Dzieciaki najpierw dmuchają, później wykonują ćwiczenie warg lub języka znajdujące się na obrazku pod bibułką:)
  Dziękuję za Wasze pomysły są super:)

  • logopediapraktyczna

   Świetny pomysł Izo! 😀 Brawo! W ten sposób można łączyć ze sobą i przeplatać różne rodzaje ćwiczeń 🙂 Genialne!

 • Asia

  A ja dla większej funkcjonalności zrobiłam tak, że obrazek można zmieniać i w ten sposób mogę tę pomoc wykorzystać na wszystkie głoski w nagłosie, śródgłosie lub wygłosie, w zależności od tego jaką głoskę i w jakiej pozycji chcę ją ćwiczyć. Bardzo podoba mi się ta strona i pomysły na niej. Dziękuję:)

  • logopediapraktyczna

   Super! 😀

 • Iwona

  Znalezienia Waszej strony jest po prostu jak odkrycie Ameryki!!! Logopedia wcale nie jest nudna – myślę, że dla dzieciaków zrobiliście baaaardzo wiele, a i dla mało kreatywnych logopedów także. Mnie czasem już brakuje pomysłów, a tu – podziałało na mnie jak zimny prysznic latem. Dziękuję!!!

  • logopediapraktyczna

   To prawda, że logopedia nie jest nudna 😉 Pozdrawiamy serdecznie!

 • http://w-krainie-logopedii.blogspot.com/ Magda

  Dziękuję za inspiracje przydatne w pracy, właśnie skończyłam tworzyć bibułki i jutro na zajęciach wykorzystam, świetne pomysły! Też tworzę własne pomoce, ale są to gry logopedyczne,
  pozdrawiam
  Magda