Dmuchane bibułki z obrazkiem-niespodzianką

Godne uwagi? Podaj dalej: Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Oto propozycja pomocy logopedycznej do ćwiczenia oddechowego z wykorzystaniem materiałów, które chyba każdy ma w domu. Przygotujcie kolorowe bibułki lub cieniutkie serwetki, kilka kolorowych kartek, klej, nożyczki i zróbcie bibułki do dmuchania z obrazkiem-niespodzianką!

ćwiczenia oddechowe - dmuchane bibułki

Arkusze bibuły trzeba rozprostować i pociąć na prostokąty o wymiarach mniej więcej 10 x14 cm (jeśli bibuły są w formacie A3 lub zbliżonym, to jest to 8 prostokątów z każdego koloru). Jeśli użyjecie serwetek „barowych”, to jedną serwetkę przeznaczcie na jedną warstwę.

schemat_przyklejania_bibulek

Na każdy arkusz papieru naklejamy 5-6 warstw bibułek z przesunięciem w pionie mniej więcej o 1 cm. Pod ostatnią serwetką naklejamy dowolny obrazek. Możecie przygotować coś sami, albo skorzystać z naszych obrazków pobranych ze tej strony. Górę każdej planszy zaginamy i przyklejamy, aby było bardziej estetycznie wykończone. Gotowe! Można się bawić.

ćwiczenia oddechowe - dmuchane bibułki

Dmuchanie na bibułki nie jest tak proste, jak się wydaje. Techniki są różne. Czasem dzieci próbują zdmuchnąć wszystkie warstwy na raz, aby odsłonić obrazek – trenują w ten sposób długie, ukierunkowane dmuchanie. Można też utrudnić ćwiczenie i polecić, aby dzieci dmuchały przewracając jednym dmuchnięciem tylko jedną (wierzchnią) warstwę bibułki. Wówczas trenujemy krótkie, silniejsze i precyzyjne wydechy, podczas których mocniej pracuje przepona.

Nie trzeba przypominać, że bibułki można przewracać jedynie dmuchając. Palców używać można jedynie do przytrzymywania całej planszy, aby nie „odfrunęła”! 🙂 Obrazek jest swoistą motywacją do dmuchania i dzieci cieszą się, gdy uda im się go odkryć.  Można też użyć do tego ćwiczenia obrazków, w nazwach których znajdują się utrwalane głoski. Wszystko zależy od Waszej inwencji.

Fajna zabawa. Spróbujcie sami! 🙂

ćwiczenia oddechowe - dmuchane bibułki