Bajka o koguciku

Godne uwagi? Podaj dalej: Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter

Ćwiczenie, które świetnie nadaje się do nauki wydłużania fazy wydechowej podczas mówienia. Niestety ze względu na swą formę – jedynie dla osób czytających. Ale za to – tu dobra wiadomość – dla dzieci w młodszym wieku szkolnym, jak również starsi będą się przy tym ćwiczeniu świetnie bawić 😉

Zadanie polega na tym, aby czytać tekst bajki wykonując wdech tylko w miejscach zaznaczonych ukośnikami ///. Niniejsza bajeczka świetnie się sprawdza podczas ćwiczeń z osobami jąkającymi się, które przeszły już wstępny trening oddechowy. Bajka nie jest naszego autorstwa. Jest materiałem znalezionym gdzieś w internecie. Serdeczne podziękowania dla autora za naprawdę dobry materiał do ćwiczeń logopedycznych!

Bajka o koguciku

Był sobie raz kogucik i kurka i poszli ze sobą na spacer. ///

Kogucikowi strasznie zechciało się pić, tak że wyciągnął nóżki i zemdlał . ///

Kurka bardzo się tym zmartwiła, biegnie do morza i mówi: ///

Morze, morze daj wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. ///

– Nie dam ci aż mi przyniesiesz od panien wieniec.///

– Panny, panny dajcie wieniec, komu wieniec, morzu wieniec, żeby morze dało wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. /

– Nie dam ci aż mi przyniesiesz od wieprza kieł.///

– Wieprzu, wieprzu, daj kieł, komu kieł, pannom kieł, żeby panny dały wieniec, komu wieniec, morzu wieniec, żeby morze dało wody, komu wody, kogucikowi wody, bo kogucik leży koło drogi i ani tchnie. ///

Pobierzcałość

 

4 thoughts on “Bajka o koguciku

 1. Bajka pochodzi z książki Ewy Szelburg-Zarembiny pt. „Przez różową szybkę”, a jej tytuł brzmi „O kurce Złotopiórce i kogutku Szałaputku”- jedna z moich ulubionych z dzieciństwa.
  Dziękuję za wspaniały blog i świetne pomoce, pozdrawiam serdecznie
  Sylwia

 2. Witam serdecznie,

  przeczytałem kilka wpisów na temat dmuchania u dzieci, jednak nigdzie nie wspomina Pani o roli przepony w procesie oddychania oraz dmuchania.
  Chyba warto w kreatywny sposób pomóc dziecku zbudować nawyk prawidłowego używania przepony podczas oddychania oraz mówienia, jeśli okazałoby się, że oddycha płytko (np. podnosi barki), zgodzi się Pani ze mną?

  1. Panie Dawidzie, rola przepony w procesie oddychania jest bardzo ważna, zgadzam się z Panem. Nawyki dzieci w tym względzie są często niewykształcone lub nieprawidłowo wykształcone. To oczywiście ma odzwierciedlenie w mowie. Obiecuję przygotować inspirujące ćwiczenia na temat. Serdecznie pozdrawiam!

Dodaj komentarz